czwartek, 5 marca 2020

Grodzisk Mazowiecki - opracowanie alegat

Analizując dalej parafię Grodzisk Mazowiecki postanowiłem zebrać materiały i stworzyć zestawienie urodzeń/małżeństw/zgonów z okresu, który nie zachował się w księgach metrykalnych. Z informacji z monografii ks. Bojanka wynika, że ok 100 lat temu istniały jeszcze księgi metrykalne od 1694 roku. Niestety najstarsze zachowane do dziś księgi obejmują końcówkę XVIII wieku. Powstałe zestawienie umieściłem w dziale artykuły. Trzymałem się podobnej zasady jak przy tworzeniu zestawienia dla Wiskitek: LINK. Zapraszam do lektury, może ktoś z Was odnajdzie dodatkowe informacje o przodkach. 

3 komentarze:

  1. W jednej z książek Jerzego Gmurskiego, nauczyciela historii z Jaktorowa i autora wielu monografii o miejscowościach z powiatów grodziskiego i żyrardowskiego jest informacja, że w archiwum parafii Grodzisk znajdują się: księga chrztów 1694-1710, księga chrztów 1721-1732 i księga zmarłych z lat 1750-1776 w postaci zapisków. Ponadto jest kronika z lat 1695-1897. Być może te księgi najstarsze nie zostały przekazane do archiwum z jakiegoś powodu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzwonilem kiedys tam na parafie z pytaniem czy maja me starsze ksiegi to mowili,ze wszystko przekazali do AD w Warszawie. Tam na pewno ich nie ma.jezeli faktycznie sie zachowały to pewnie plesnieja gdzies na parafii...

      Usuń
    2. Pytałem ostatnio Pana Gmurskiego to nie przypominał sobie by takie księgi istniały. Raczej oddano by je do archiwum diecezjalnego w Warszawie.

      Usuń