Rybus

Rybus to bardzo popularne nazwisko wywodzące się z wsi Bocheń (parafia Chruślin). Dzięki starym księgom metrykalnym sięgającym aż połowy XVII wieku udało się nam (mi i żonie) odtworzyć całą linię rodziny Rybus do pokolenia mojej teściowej. Nie licząc linii prostej były również inne poboczne gdyż rodziny z Bochenia mieszały się między sobą. Całość została zobrazowana na poniższym zdjęciu. Przy okazji rozpisaliśmy wszystkie linie męskie Rybusów z Bochenia, które również załączamy na samym dole. Istnieje ryzyko, że w którymś miejscu mogliśmy się pomylić gdyż imiona takie jak Andrzej, Józef, Łukasz powtarzały się bardzo często w małych przerwach czasowych.




Główna linia rodziny Rybus

Szczegółowy opis rodziny zaczniemy od linii głównej, która kończy się na mojej teściowej (matka żony). Najstarszą parą w tej linii jaką udało nam się odszukać byli Benedykt Rybus i Regina. Mieszkali w Bocheniu. W 1663 roku urodził im się syn Jan, który ożenił się z Reginą Grzyb w 1690 (parafia Chruślin). Ich pierwszym dzieckiem była Katarzyna urodzona 1691 roku. W 1716 wyszła ona za mąż za Grzegorza Redo, którego linia potem zazębia się w innym miejscu w całym rodzinnym drzewku (to już jest inna historia, Grzegorza wspominamy tylko ze względu, że jego żona była z domu Rybus). Dat zgonów tych wszystkich osób nie posiadamy, gdyż jest luka w metrykach ślubów/zgonów między latami 1740-1790. W 1703 roku urodził się Andrzej Rybus, syn Jana i Reginy Grzyb, a brat Katarzyny. Około roku Andrzej 1741 ożenił się z Ewą Banych, która prawdopodobnie była córką Benedykta Sobieszka (stąd przydomek Banych). W 1747 roku rodzi im się syn Stanisław. Andrzej prawdopodobnie umarł po 1768 roku gdyż widnieje taka osoba w inwentarzu. Stanisław w 1777 roku bierze sobie za żonę Agatę Chętka.  Dzieje się to w Łowiczu, ale cała rodzina przenosi się oczywiście do Bochenia (jak wszyscy z Rybusów do tej pory). W 1788 roku rodzi im się syn Tomasz.  Tomasz żeni się w 1810 z Małgorzatą Bogus, którą ściągnął sobie z parafii Zduny. 3 lata później umiera jego matka Agata. Ojciec po jej śmierci przenosi się do Jastrzębi pod Łowiczem, gdzie umiera w 1818 roku. Prawdopodobnie mieszkał z córką i zięciem Benedyktem Pachucym. W 1815 Tomaszowi i Małgorzacie rodzi się syn Jan. Jan w 1839 żeni się z Łucją Kotecką. 10 lat później rodzi im się syn Franciszek. O zgonach poprzednich osób nie będziemy już pisać, gdyż są wyszczególnione na powyższym zdjęciu.  W 1873 roku Franciszek żeni się z Marianną Kurczak. Co ciekawe, jej matka Anna Kurczak była z Rybusów, ale jej linię opiszę później. Franciszkowi i Mariannie w 1880 rodzi się syn Franciszek junior. W 1907 żeni się z Józefą Flis. 6 lat później na świat przychodzi ich syn Jan, ojciec mojej teściowej. Na nim kończy się główna linia męska Rybusów w drzewku mej żony. Jan wraz z żoną Lucjanną, rodzicami i siostrą Janiną pochowani są na lokalnym cmentarzu w Chruślinie.


Anna Kurczak (z d. Rybus)

Jak wspomnieliśmy wyżej Marianna Kurczak była żoną Franciszka Rybusa. Jej rodzicami byli Wojciech Kurczak i Anna Rybus. Anna Rybus wywodzi się z innej linii Rybusów, dla której nie znaleźliśmy z żoną  bezpośredniego połączenia z poprzednio opisaną linią. Możliwe, że takowe połączenie istniało ale przed 1655 rokiem, na który to rok datujemy najstarsze zachowane metryki z Chruślina. Najpierw cofniemy się w głąb i zaczniemy opis, gdyż tak będzie łatwiej niż robić to na odwrót.
Najstarszym odnalezionym przodkiem Anny Rybus był Fabian Rybus, mąż Reginy. Mieszkali oni oczywiście w Bocheniu. W 1684 roku urodził się ich syn Andrzej, który w 1717 wziął sobie za żonę Katarzynę Skórkę. W tym samym też roku urodził im się syn Józef. Z najstarszych metryk zgonów dowiadujemy się, że w 1726 roku umiera Fabian Rybus, dziadek Józefa. Zgonów reszty tych osób nie znamy z powodu wspomnianej luki w metrykach. Także możemy się tylko domyślać, że Józef Rybus ożenił się z Barbarą Urbanek ok. roku 1746 w Chruślinie. W 1749 urodził im się syn Maciej. On także prawdopodobnie brał ślub w tej parafii ok. roku 1775 z Katarzyną Wardą. Z zachowanych materiałów możemy domniemywać, że rodzicie Macieja umarli odpowiednio między 1768-1789 rokiem. W inwentarzu w 1768 widnieje Józef Rybus (a nawet 2, co potwierdzają również metryki). Wracając do Macieja i Katarzyny, ich pierwszym odnotowanym w metrykach dzieckiem był Mikołaj ur. w 1776 roku. Mikołaj Rybus w 1797 ożenił się z Agnieszką Turską (córką młynarza z młyna Drzewica/Drzewicz niedaleko Guźni). W 1802 rodzi im się syn Jan. Jan był dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była Marianna Trojak, z którą ożenił się w 1823 roku (par. Chruślin). Z tego małżeństwa urodziła się właśnie Anna Rybus (1835), która w 1853 roku wyszła za Wojciecha Kurczaka (ich córką była Marianna Kurczak, późniejsza żona Franciszka Rybusa).
W 1858 roku umiera Marianna Trojak. Tego samego roku Jan Rybus ponownie się żeni. Jego drugą żoną zostaje Marianna z domu Rybus. Dalsze losy tej linii nie są nam znane, gdyż to już zupełnie inna rodzina. Natomiast pokusiliśmy się o rozpisanie przodków Marianny, więc takie informację zamieszczamy niżej. Wracają na chwilę do Jana można wspomnieć, że zmarł w 1876 roku w Śleszynie.


Marianna Rybus (z d. Rybus)

Marianna z domu Rybus urodzona 1836 roku w Bocheniu (2 żona Jana Rybusa) pochodziła z jeszcze innej linii Rybusów. Podobnie jak poprzednio opiszemy krótko tą linię zaczynając od najstarszych znanych korzeni. Pierwszym odkrytym przodkiem w tej linii był Walenty Rybus, który miał żonę Reginę Helankę (ślub w 1662 roku). Mieszkali w Bocheniu. W 1663 roku urodził się im syn Jakub, który ożenił się potem z Marianną Kowalik w roku 1689. Ich syn Michał Rybus urodził się 4 lata później w Bocheniu. W 1718 roku Michał ożenił się z Katarzyną Giemzą. W 1725 na świat przyszedł ich syn Wojciech, który ożenił się z Anną Kuśnierz. Nie udało się ustalić zgonów tych osób. Dopiero w 1755 roku urodził się syn Wojciecha i Anny, Dominik, który dożył 1829 roku. Miał on kilka żon, ale z pierwszego małżeństwa pochodzi syn Karol (przyszły ojciec Marianny). W 1820 Karol Rybus ożenił się z Teklą Barańską. Wszyscy mieszkali i umarli w Bocheniu.


Pozostałe linie


Oprócz wspomnianych wyżej Rybusów jeszcze parę osób przewinęło się przez tworzone drzewko genealogiczne. W jednym przypadku nie jesteśmy z żoną do końca pewni i mogliśmy się pomylić jednak opiszemy nasze domysły.
W parafii Sobota była para Kacper Jarosz i Helena. W jednym z aktów urodzeń ich dzieci podano nazwisko matki Rybuszewska. W tych materiałach nie było nigdzie Heleny Rybus/Rybuszewskiej. Znaleźliśmy ją za to w parafii Chruślin. Wiek też mniej więcej się zgadza. Niestety z tego okresu z obu parafii nie ma metryk ślubów. Zakładamy, że Helena była z domu Rybus i przywędrowała z Bochenia. Jeżeli tak faktycznie było to pochodziła z linii: Franciszka i Ewy Rybus. Jej dziadkami byli Andrzej Rybus i Regina Jach, a rodzicami Józef Rybus i Teresa Kucianka.

Inna krótka, już pewna linia Rybusów jaka pojawiła się na chwilę w naszym drzewku to: Szymon Rybus i Ewa. Mieli oni syna Stanisława 1674-1728, który w 1704 ożenił się z Ewą Kurek/Skórka. Ewa prawdopodobnie zmarła w 1746 roku. Z tego małżeństwa wywodzi się Marianna Rybus urodzona 1718, która wyszła za Adama Czekaja.

Analizując akty ślubów wyszło nam, że wspomniani Walenty Rybus, Franciszek Rybus i Szymon Rybus mogli być braćmi. Wszyscy mniej więcej ok 1660 zaczęli mieć dzieci. Ponadto Szymon w 1662 roku był świadkiem na ślubie u Walentego Rybusa. Natomiast Franciszek był świadkiem na ślubie syna Walentego, Jakuba w roku 1689. Często się zdarzało, że stryjowie i wujowie byli świadkami na ślubach. Nie sądzimy, aby to była tylko zbieżność nazwisk i zamieszkiwanej wioski.

Na koniec zamieszczamy pełne zestawienie w pliku xslx, gdzie rozpisani są wszyscy z Rybusów (linie męskie) poczynając od 1655 roku, a kończąc na początku XIX kiedy to już były dokładniejsze opisy metryk. Całość została podzielona na 2 zakładki: Rybus i niepowiązane. W 2 zakładce umieściliśmy rodziny, które występowały pod innym nazwiskiem ale czasem pojawiali się jako Rybus.  Oczywiście w całym zestawieniu mogliśmy popełnić gdzieś błędy albo coś przeoczyć. Stąd zapraszamy do komentowania i dodawania swoich uwag.

Link do zestawienia Rybusów: LINK

Artykuł o Franciszku, Adamie i Stanisławie Rybusach: LINK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz