Necel

Necel to nazwisko rodziny, która od wieków zajmuje się garncarstwem. Ród ten wywodzi się z Pomorza, a konkretnie z Kościerzyny i Chmielna. Obecnie w Chmielnie nadal funkcjonuje ich zakład, gdzie ręcznie jest wyrabiana i wypalana ceramika ozdobiona regionalnym wzornictwem. Historia rodziny jest bardzo szczegółowo opisana na stronie: https://www.necel.pl/. Dodatkowo przed wejściem do pracowni/muzeum znajduje się tablica z informacjami, której zdjęcia zamieszczam niżej.





Czytając te dane o 10 pokoleniach garncarzy od razu nasunęło mi się pytanie co z pozostałymi pokoleniami, których tutaj nie wymieniono. Według danych z tablicy najstarszym odnotowanym przedstawicielem rodu był Michał, ojciec Franciszka. Mieszkał on w Kościerzynie. Mając te szczątkowe informacje postanowiłem spróbować prześledzić historię Neclów jak najdalej wstecz.

Na FamilySearch i w GenBazie udało mi się znaleźć wszystkie metryki z Kościerzyny i Chmielna. Bazując na informacjach z aktów metrykalnych odtworzyłem wszystkie linie Neclów z Kościerzyny do XIX wieku. Niestety z powodu luk w księgach moje wywody mogą zawierać jakieś drobne błędy. Jednak analizując wszystkie linie uzyskany rezultat jest najbardziej prawdopodobny.





Poniżej prezentuję jeszcze rozpiskę wszystkich linii:





Podsumowując odtworzenie genealogii rodziny nie było by takie trudne, gdyby nie luki w metrykach. Dodatkowo brakowało w nich informacji o zawodzie ojca. Łacińskie akty w XIX w. również niewiele pomogły, gdyż nie zawierały tak szczegółowych danych jak te z USC.
Największa niewiadoma i możliwy błąd może się pojawić na 4 pokoleniu. Tutaj bazowałem głównie na aktach zgonów. To z nich wynika, że najprawdopodobniej Franciszek i Teresa byli rodzicami Józefa, gdyż inne pary nie miały już dzieci w latach 90tych XVIII wieku.
Również brakuje konkretnego połączenia między Krzysztofem Neclem i  Bartłomiejem. Tutaj różne warianty są możliwe jak np. drugie małżeństwo.
W każdym razie zapraszam do odwiedzenia pracowni Neclów w Chmielnie i spróbowania swych sił przy wyrabianiu naczyń z gliny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz