Kurczak

Kurczak - nazwisko popularne w łowickich parafiach. W opisywanym przeze mnie przypadku   nazwisko to pojawiło się w parafii Chruślin oraz Łowicz św. Ducha.

Kurczaki z Dąbkowic (par. Łowicz św. Ducha)
Patrząc po metrykach Dąbkowice były gniazdem rodzinnym Kurczaków. Co ciekawe część rodziny była naprzemiennie podawana z nazwiskiem Wiesiołek. Najstarszym odnalezionym Wiesiołkiem był Kacper zmarły w 1736 roku w wieku ok. 80l. Według inwentarza z 1739 roku, w Dąbkowicach mieszkali potem Adam i Maciej Wiesiołkowie. Prawdopodobnie byli braćmi i synami Kacpra ponieważ innych dorosłych Wiesiołków w tym czasie nie było w Dąbkowicach. Po przeanalizowaniu dostępnych aktów i zestawieniu poszczególnych osób wyszło mi, że Szymon Kurczak urodzony ok. 1710, który ożenił się z Anną Bogus, był synem Macieja Wiesiołka. Maciej miał 2 żony, Mariannę Jarotę zmarłą ok. 1736 roku i Barbarę Chąder, z którą ożenił się rok później. Przed 1728 rokiem tylko Maciej z pierwszą żoną mieli dzieci, stąd wynika, że Szymon prawdopodobnie był ich synem. Adam Wiesiołek wraz z żoną Reginą dopiero w 1728 mieli pierwsze dziecko.
W każdym razie Szymon i Anna Bogus doczekali się przynajmniej 7 dzieci. Wśród nich był Łukasz Ignacy urodzony w 1759 roku w Dąbkowicach. W 1798 roku Łukasz ożenił się po raz drugi (1 żona Julianna Jach zmarła w 1797 przy porodzie) z Marianną Kosmala. Mieli razem aż 12 dzieci, w tym Helenę urodzoną w 1800 roku. Helena w 1820 ożeniła się z Wincentym Milczarkiem i tym oto sposobem zakończyła w moim drzewku tą linię Kurczaków.
Z ciekawostek z Wiesiołków-Kurczaków mieszkających w Dąbkowicach wywodził się również Teofil Kurczak, znany lokalny działacz społeczny, o którym pisałem trochę na blogu. Prawdopodobnie jego przodkowie pochodzili właśnie od Macieja Wiesiołka.


Kurczaki z Bochenia
Kurczaki w Bocheniu pojawiły się ok 1777 kiedy to rodzi się pierwsze odnotowane w tej parafii dziecko Wojciecha Kurczaka i Elżbiety Ładackiej. Elżbieta wg aktów urodzenia pochodziła z tej parafii, natomiast Wojciech wygląda na to, że przybył z Dąbkowic. Analizując wszystkie akty Kurczaków-Wiesiołków wyszło na to, że podobnie jak wcześniej Łukasz, on również był synem Szymona i Anny Bogus. W takim wypadku urodził się w Dąbkowicach w 1749 roku.
Niestety brak aktu ślubu i innych pomocniczych informacji nie pozwolił tego potwierdzić na 100%. Wiem dodatkowo, że w Bocheniu w 1796 roku ożenił się Antoni Kurczak z Petronelą Sobieszek. Kim on był dla Wojciecha? Bratem, synem, kuzynem? Na pewno kimś z rodziny, gdyż syn Wojciecha, Michał pojawia się w aktach ślubów jego dzieci ( występował jako stryjek lub brat stryjeczny). Niestety na potwierdzenie teorii związanej z Dąbkowicami nie znalazłem aktu urodzenia Antoniego. Z aktów zgonów Wojciecha i Antoniego również nic nie wynika, tym bardziej, że Wojciech zmarł dosyć wcześnie bo w 1793 roku. Jego żona Elżbieta wyszła ponownie za mąż za Andrzeja Redo i przeniosła się do Łowicza gdzie zmarła w 1829 roku.
Wspomniany wcześniej Michał, ich syn jako jedyny potwierdzony dożył dorosłości. W 1812 ożenił się z Julianną Wojdą i zapoczątkowali dalszą ekspansję Kurczaków w Bocheniu. Mieli razem sporo dzieci, jednym z ostatnich był Wojciech urodzony w 1835 roku. W 1853 Wojciech ożenił się z Anną Rybus. Ich pierwsza córka Marianna urodzona w 1854 roku również ożeniła się z Rybusem, Franciszkiem (patrz nazwisko: Rybus). 
Wszyscy wymienieni całe życie mieszkali w Bocheniu i tam zmarli. Do dziś ich potomkowie zamieszkują tą wieś.

Poniżej prezentuję drzewko obu gałęzi Kurczaków.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz