Kosiorek

Kosiorek to popularne nazwisko wywodzące się głównie z Księstwa Łowickiego. W XVIII wieku główne występowanie nazwiska to Popów, Chąśno, Goleńsko i Świeryż potem też par. Domaniewice czy Chruślin. Kosiorek to prawdopodobnie skrót od słowa Kosior/Koszorek oznaczającego różne narzędzia do pracy np.:

Potencjalne podstawy nazwiska to: I. kosior, czyli: 1. deszczułka osadzona na długim kiju do wygarniania żaru z pieca chlebowego, 2. deszczułka na trzonku do przegarniania szlamu w płóczkach, 3. w liczbie mnogiej – bieguny od kolebki, II. koszorek: 1. przyrząd do wygarniania drożdży z kadzi fermentacyjnej, 2. rodzaj siatki do nabierania ryb; III. kos: 1. gatunek ptaka, 2. w liczbie mnogiej sztuki, figle, wybiegi, IV. kosić, czyli: 1. siec kosą, ścinać, 2. siec, rąbać, kładąc pokosem słać trupem, 3. żąć, V. kosa, czyli: 1. narzędzie do sieczenia trawy i zboża, 2. przenośnie koszenie, kośba, 3. warkocz, splot włosów, 4. grzywa szczególnie końska, 5. belka okuta żelazem na kształt kosy do wywalania kamieni z muru, 6. rodzaj łodzi, 7. drzewo sosnowe wzrosłe kabłąkowato

źródło


To miałoby sens, gdyż Kosiorkowie pochodzili z rodzin chłopskich zamieszkujących wsie podlegające (np. jak Popów) arcybiskupstwu z Łowicza. Ich nazwisko prawdopodobnie wzięło się od narzędzi jakich używali w codziennej pracy oraz tego co robili.

W przypadku rodziny mojej żony jej przodkowie z Kosiorków wywodzili się z wsi Popów. Poza metrykami z XVIII niestety brak wzmianek w zachowanych inwentarzach, gdyż wieś ta była prywatna (należała do kleru). 

Opisując przodków żony, zacząłem od tych po mieczu jej taty. Potem przeszedłem do pozostałych linii Kosiorków. Sytuacja jest o tyle ciekawa, że w pewnym momencie Kosiorek ożenił się z Kosiorkową. Jak się potem okazało oboje byli spokrewnieni, gdyż mieli wspólnych 3x pradziadków. W międzyczasie pojawiły się też inne Kosiorki w drzewie. Cały opis podzieliłem zatem na 3 linie.


Linia Tomasza Kosiorka

W Popowie na początku XVIII wieku występowała para Józef Kosiorek - Elżbieta Słoma. Wzięli oni ślub w 1719 roku w par. Łowicz Kolegiata. Mieli aż 10 dzieci. Jednym z nich był Wojciech urodzony w 1726 roku. Ożenił się z Marianną Pasztak w 1756 również w Kolegiacie, a także osiadł we wsi Popów. Czy jego rodzice jeszcze wtedy żyli? Niestety tego nie wiadomo, w zachowanych aktach zgonów ich nie znalazłem. Syn Wojciecha, Maciej urodził się w 1757 roku w Popowie. Tam też zamieszkał ze swoją żoną Reginą Kapustą (ślub 1790 Kolegiata). Dalej w Popowie również mieszkał ich syn Wawrzyniec urodzony w 1800 roku. On także się ożenił i spłodził tam potomków. Jego wybranką została Petronela Wieczorek, której aktu zgonu niestety nie znalazłem. Ślub wzięli w 1823 roku w Kolegiacie. Także ich dzieci były tam chrzczone. Jan urodzony w 1841 roku prawdopodobnie tak jak jego przodkowie zamieszkał na gospodarstwie rodziców w Popowie. Ożenił się z Balbiną Słomą w 1860 roku. Balbina zmarła dosyć wcześnie, bo w 1892, więc nie doczekała XX wieku. Janowi się to udało i zmarł dopiero w 1917 roku. Gospodarstwo prawdopodobnie przejął ich syn Tomasz, który co ciekawe poślubił Mariannę Kosiorek w 1907 roku. O Mariannie napisałem niżej i wyjaśniłem jak byli spokrewnieni. W każdym razie gdy Tomasz zmarł, jego gospodarstwo przejął chyba jeden z synów. Tego dokładnie nie wiem. Dziadek żony, Wincenty, a syn Tomasza zamieszkał w z matką w Łowiczu wraz z jej drugim mężem. Potem po ślubie z Marianną Śliwińską (1952 rok) przeniósł się do niej na gospodarstwo do Niedźwiady. Tam też mieszkał mój teść, który następnie przeniósł się do Bochenia. Wincenty i Marianna Kosiorek pochowani są na cmentarzu katedralnym w Łowiczu.



Wincenty i Marianna Kosiorek z Niedźwiady





Linia Balbiny Kosiorek (z domu Słomy)

Balbina Słoma, żona Jana Kosiorka z Popowa była córką Franciszka Słomy i Tekli Kosiorek. Tekla Kosiorek urodziła się w 1816 roku w Popowie. Niestety nie wiem kiedy zmarła. Była córką Kazimierza Kosiorka i Agnieszki Siejki. Agnieszka Siejka była natomiast córką Andrzeja Siejki, który ożenił się z Marianną Kosiorek (1761-1838). Ta Marianna była córką Wojciecha opisywanego w linii Tomasza. Za to Kazimierz Kosiorek pochodził z innej linii Kosiorków, ale też z Popowa. Jego rodzicami byli Szymon Kosiorek i Katarzyna Słoma. Szymon jak i jego przodkowie mieszkał w Popowie. Był on synem Piotra Kosiorka i Marianny Najak. Natomiast Piotr był synem Kacpra i Agnieszki Kosiorków. Oni żyli mniej więcej w tym samym czasie co Józef i Elżbieta Kosiorkowie. Co więcej Kacper i Józef mogli być ze sobą spokrewnieni, może byli braćmi. Niestety brak starszych metryk tego nie wyjaśni.


Linia Marianny Kosiorek (żony Tomasza Kosiorka)

W 1907 roku doszło do ciekawego ślubu między Tomaszem Kosiorkiem i Marianną Kosiorek (pradziadkami mojej żony). Linię Tomasza opisałem już wyżej dlatego teraz czas na jego żonę. Po dokładnym prześledzeniu jej przodków wyszło, że wywodziła się od pary Józefa i Elżbiety Kosiorków, czyli tej samej co Tomasz. Szczegółowo wyglądało to tak: Józef Kosiorek i Elżbieta Słoma oprócz wspomnianego wcześniej Wojciecha mieli jeszcze inne dzieci. Jednym z nich był Fabian Sebastian urodzony w 1737 roku. Ożenił się on z Petronelą Grabską w 1770 roku. Następnie jego syn Antoni w 1804 roku poślubił Katarzynę Kolejską. Ich syn Paweł (1809-1867) również mieszkał w Popowie. Jego żoną w 1833 została Katarzyna Kucharska. Byli oni rodzicami ojca Marianny Kosiorek, Jakuba. Jakub ożenił się w 1870 z Franciszką Miziołek. Marianna przyszła na świat dopiero 17 lat po ich ślubie w 1887 roku.

Co ciekawe gdy Tomasz, mąż Marianny zmarł w 1926 roku, ona wyszła drugi raz za mąż za Franciszka Słomę. Tutaj nie badałem pochodzenia Franciszka tzn. tego jak był spokrewniony z innymi Słomami, którzy przewijali się w drzewku. W każdym razie zamieszkali oni w Łowiczu, a wraz z nimi syn Marianny, Wincenty. Niestety nie mamy zdjęcia Marianny. Zmarła ona w Łowiczu w 1966 roku i tam jest pochowana z drugim mężem oraz 2 synami (z tego małżeństwa) na katedralnym cmentarzu.




Na koniec chciałbym jeszcze dodać, że w drzewku występowała również Anna/Agnieszka Kosiorek, która jako wdowa w 1720 roku wyszła za Wawrzyńca Olbę. Przeniosła się do niego na gospodarstwo do Chąśna. Jak była spokrewniona z Kacprem i Józefem? Tego niestety nie wiem. Jej potomkinią była Marianna Śliwińska,

Z innych ciekawostek dodam jeszcze, że Marianna Śliwińska była córką Józefa Śliwińskiego. Ten zanim ożenił się z Franciszką Kazimierczak (matką Marianny), miał wcześniej inną żonę - Wiktorię Kosiorek. Jak sprawdziłem to wywodziła się ona z linii Kosiorków mieszkających w Goleńsku i Chąśnie. Także raczej nie była spokrewniona z opisanymi wyżej Kosiorkami. Całość tych zawiłych relacji przedstawiam na poniższym drzewku.


drzewo genealogiczne rodziny Kosiorek



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz