Jan Urbanek - dodatkowe informacje

W tym artykule będą zamieszczane dodatkowe informacje, które uda się znaleźć o Janie Urbanku, a których nie było w książce. Nowe materiały będą przypisywane pod pasujące im rozdziały i wątki.


Genealogia rodziny Urbanków z Bochenia

Dla Łowicza i okolic zachowały się inwentarze dóbr dawnego księstwa Łowickiego z XVIII wieku. Są one rozlokowane po różnych archiwach i instytucjach w kraju. W trakcie pisania książki miałem możliwy  dostęp do inwentarza z 1768 i 1785 roku. Z tego co ustaliłem istnieją następujące inwentarze za lata:

1739,1749, 1767,1768,1777, 1785,1795

W 1739 roku dla wsi Bocheń wśród gospodarzy wymieniona jest wdowa Traczka. Prawdopodobnie chodziło tutaj o Ewę Wirek, żonę Jakuba (ojca Teresy Tracz). Można z tego wywnioskować, że w 1739 roku Jakub już nieżył.

W 1749 roku na liście widnieje już Wawrzyniec Urbanek (wpisany jako Tracz, mąż Teresy Tracz). Z innych ciekawostek podano, że Urbanki mieli na swoim placu chałupę, stodołę, 2 woły, 1 konia i 1 krowę.

W 1767 sytuacja wygląda identycznie jak w przytaczanym w książce inwentarzu z 1768. Wawrzyńca Urbanka nie wymieniono na liście gospodarzy (prawdopodobnie już nieżył).

Niewiadomo natomiast czemu rodziny Urbanków/Traczy nie wymieniono w inwentarzu za rok 1777. Według metryk kościelnych swoją rodzinę miał już wtedy Felicjan Urbanek (syn Wawrzyńca). 

Ostatni, niewymieniony w książce, inwentarz pochodzi z 1795 roku. W nim można już odnaleźć Felicjana Urbanka. Obok jego gospodarstwa wpisano, że mieszkała z nim żona i syn (Franciszek Dionizy). Nie ma wzmianki o córkach, więc albo nieżyły, bądź się ożeniły i odeszły do mężów. W swoim inwentarzu Felicjan posiadał 2 jałówki, 1 krowę, 2 woły i konia.


Działalność społeczna na rzecz Bochenia i ziemi łowickiej

W tym rozdziale oraz wcześniejszym, o jego młodości, wspomnieliśmy, że Urbanek czytał dużo gazet. Wymieniliśmy takie pozycje jak: Gazeta Świąteczna, Zorza, Chłop Polski, Ludowiec, Łowiczanin, Gosporarz czy Przewodnik Kółek Rolniczych. Podanto starał się załatwiać książki do biblioteki w Bocheniu. W niektórych gazetach udało się natrafić na konkretne wzmianki.

Tak przykładowo w 1905 roku kontaktował się z redakcją Zorzy celem zakupu książcek. Dostał pozytywną odpowiedź, że jest taka możliwość o ile mieszkańcy wsi zbiorą odpowiedni fundusz. Czy się udało? Niestety takiej wzmianki nie ma. źródło

3 lata wcześniej próbował pozyskać szczegłówe informacje jak założyć pasiekę.  Za pośrednictwem Zorzy chciał złożyć zamówienie na drzewka owocowe dla swoich pszczół. Wypytywał także o planyu konstrukcyjne "ula Warszawskiego" oraz o książki poświęcone hodowli pszczół. Redakcja gazety w swojej odpowiedzi przekazała mu konkretne wskazówki. źródło

W 1930 roku, Gazeta Świąteczna zorganizowała losowanie podarunkowych książek dla całorocznych przedpłatników. Jedną z książek (nie podano tytułu) otrzymał Jan Urbanek. źródło


W rozdziale Udział w rozwoju pożarnictwa w Bocheniu i na ziemi łowickiej wspomnieliśmy, że podczas rozbrajania Niemców w Łowiczu Teofil Kurczak z Janem Urbankiem dostarczali ziemniaki do koszar. Nie była to ich jednak pierwsza taka zbiórka. Rok wcześniej, w 1917, razem zorganizowali podobną zbiórkę dla potrzebujących z Warszawy. W gazecie Zorza można przeczytać o podziękowaniach dla nich, które wystosował zarząd kuchni dla najbiedniejszych. Kuchnia ta mieściła się w Warszawie przy ul. Widok  19. źródło


W 1918 i 1919 pisaliśmy, że Urbanek został wybrany do zarządu Związku Kółek Rolniczych. Również wybrano go w 1920 roku. źródło


Gospodarstwo Jana Urbanka - charakterystyka i sposób prowadzenia

W 1914 roku odbył się wielki wiec kółek rolniczych w Warszawie, na którym nie zabrakło Jana Urbanka. Przy okazji miał on odebrać nagrodę za wyróżnienie w konkursie opisanym w książce Jankowskiego. Z tego wiecu zachowało się zbiorowe zdjęcie (niestety słaba jakość).

Wiec kółek rolniczych - 1914 rok

Udział w rozwoju pożarnictwa w Bocheniu i na ziemi łowickiej

W 1917 roku 8 września odbył okręgowy zjazd straży ogniowych. Na zjeździe pojawiłi się reprezentaci wraz ze swoimi zespołami z powiatu Łowickiego, Sochaczewskiego i Skierniewickiego. Do opisanego w książce wydarzenia udało się znaleźć pamiątkowe zdjęcie. Znalazł się na nim (zaznaczony na czerwono) Jan Urbanek. źródło.

Zjazd straży ogniowych w Łowiczu - 1917



Pozostałe:


Jan Urbanek - 1917 rok

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz