Artykuły o Fryniach

 Frenia/Frynia:


1822:


Jest to wzmianka  o Franciszku Freni. Był on synem Antoniego i Marianny Freniów (moich bezpośrednich przodków) urodzonym w 1797 w Kozłowicach. Okazuje się, że zbiegł on z transportu, który przewoził przyszłych żołnierzy. Ogłoszenie to nakazywało, by go schwytać. Co się z nim dalej stało, tego niestety nie wiem. Znalazłem tylko wzmiankę w 1828 kiedy to zgłaszał zgon swojego brata Stanisława. Podejrzewam, że wyprowadził się do par. Pawłowice (tam niestety nie ma dostępnych metryk, by to potwierdzić).

źródło: Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego


1830:



Jest to opis wyroku Trybunału Cywilnego dotyczący przejęcia dóbr Szymanowskich przez komornika. Najciekawsze szczegóły w tym artykule to opisy wsi wraz ze spisami gospodarzy (Szymanów, Drzewicz, Oryszew, Skrzelew, Dominipol, Miedniewice, Kamionka, Nowa Wieś, Budy Antonowskie i młyn Kołaczek). Dla wsi Drzewicz jest np. wymieniony Jacenty Frenia (s. Łukasza). Zastanawia mnie czemu w spisie nie znalazł się Mateusz Frenia z Oryszewa, który tam mieszkał w tym samym czasie.

źródło: Powszechny Dziennik Krajowy


1859:


Krótki nekrolog dotyczący Józefa Freni zamieszczono w Warszawskiej Gazecie Policyjnej. Był synem Mateusza i Antoniny Jedłowskiej z Oryszewa urodzonym w 1835 roku. Jak dowiadujemy się z opisu zmarł w lokalnej cukrowni na skutek zaczadzenia.

źródło: Warszawska Gazeta Policyjna


1918:


W tym artykule mowa jest o powrocie Polaków ze wschodu do kraju. Wśród nich wymieniony jest Wojciech Frenia lat ok. 41, tkacz z Żyrardowa. Chciał powrócić z Baranowicz (obecnie Białoruś) prawdopodobnie do swojego mieszkania na ul. Kamiennej 16. Niestety nie jestem w stanie na 100% o jakiego Wojciecha chodzi. Jedyny odpowiadający opisowi to Wojciech, syn Mateusza i Józefy, urodzony w 1886 roku w Żyrardowie.

źródło: Kurjer Warszawski


1925:


Artykuł opisuje konflikt między Mszczonowskim Magistratem, a kilkoma rolnikami, którzy nie chcieli dopuścić do sprzedaży lokalnych pól pod zabudowę. Używali tych terenów do wypasu bydła. Wśród nich był wymieniony Franciszek Frenia zamieszkały w Wymysłowie, który szczęśliwie uniknął kary. Był on synem Stanisława i Marianny z d. Rychlik. 

źródło: Exspress Poranny




1929:


Obwieszczenie o uznaniu za zmarłego Stanisława Frenia, męża Marianny Rychlik. W 1914 został powołany do wojska rosyjskiego i nie powrócił. Pochodził on z inii Fryniów, której nie byłem w stanie połączyć z moimi.

źródło: link



1929:



Krótka wzmianka o zgubieniu książeczki kasy chorych przez Rozalię Frynia z Żyrardowa. Chodziło tutaj o żonę Michała Fryni, syna Jakuba i Józefy Witeckiej.

źródło: link


1931:


Wzmianka o przejęciu nadzoru nad majątkiem nieobecnej Weroniki Knapiak (Frynia). Była córką Jakuba i Eleonory Fryniów, czyli siostrą mojego prapradziadka.

źródło: link



1943:



Wykaz osób poszukiwanych przez władze niemieckie. Wśród nich wymieniono Stefana Frynię ze Starych Kozłowic. Prawdopodobnie chodziło o Stefana (
ur. 1908) syna Marcina i Anny Fryniów.

źródło: link


1969:


Informacje o wyborach na radnych w Żyrardowie. Radną została Maria Teresa Frynia (zd. Ceglińska), żona Edwarda Fryni. Jest pochowana na cmentarzu w Żyrardowie.

źródło: link




Księgi sądowe wiejskie t.2 - lata 1666-1817

Ciekawa pozycja. Są tam różne sprawy sądowe dla wsi Kosina (woj. podkarpackie). Okazuje się, że w tej wsi mieszkały rodziny o nazwisku Fryń, bardzo zbliżonym do mojego. Czytając te wpisy, gdzie była podana odmiana nazwiska w liczbie mnogiej, przez moment nie byłem pewny czy nie chodzi o moje nazwisko. Jednak przeglądając indeksy w genetece utwierdziłem się, że to tylko podobieństwo. Raczej mało jest prawdopodobne by moi Freniowie pochodzili od nazwiska Fryń.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz