niedziela, 29 grudnia 2024

Izba Pamięci Strażaków Żyrardowa

Jednak coś się trafiło. Przed świętami na jednej z grup społecznościowych na Facebooku znalazłem ogłoszenie, że OSP Żyrardów planuje stworzenie Izby Pamięci strażaków. W tym celu zbierają wszelkie materiały. Sam postaram się coś znaleźć i podesłać. Jak wiadomo w Internecie jest sporo ciekawych zasobów. Jak dowiem się coś więcej na temat tej inicjatywy to jeszcze napiszę.

źródło: OSP Żyrardów

czwartek, 19 grudnia 2024

Nowa zakładka: Parafie

Od początku bloga, czyli ponad 7 lat, nie dodawałem żadnych nowych kategorii na blogu. Na pasku nawigacji cały czas widniała spora niewykorzystana przestrzeń. Jakiś czas temu wpadłem na pomysł, aby dodać nowy odnośnik. Padło na parafie. W trakcie poszukiwań często się zdarza, że próbuję dotrzeć do skanów metryk poszczególnych parafii. Okazuje się wtedy, że są one porozrzucane po różnych źródłach. Postanowiłem zatem zrobić osobne opracowanie dla parafii, leżących w kręgu moich zainteresowań i zebrać wszelkie informacje o nich w jednym miejscu. Tak oto oddaję do Państwa dyspozycji tą nową zakładę, gdzie znaleźć można wzmianki o zachowanych metrykach/alegatach oraz innych dokumentach, a także bezpośrednie linki do zasobów. Będę starał się utrzymywać ten dział na bieżąco, bo jak wiadomo z roku na rok pojawia się coraz więcej skanów. Ponadto linki też potrafią się zdezaktualizować. Na początek opracowałem 5 parafii. Z czasem dojdzie ich jeszcze przynajmniej 25. Ich listę już przygotowałem, ale nic nie jest jeszcze opracowane. Zapraszam zatem do korzystania z nowego działu tutaj: LINK.


Przy okazji chciałbym życzyć wszystkim odwiedzającym bloga Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku. W tym roku już nie planuję nowych postów, ale kto wie.

wtorek, 3 grudnia 2024

Bolimów urodzenia 1737-1808 aktualizacja

Od ostatniej aktualizacji listy urodzeń z Bolimowa upłynął prawie rok. Nie zapomniałem o temacie. Jest to spory materiał do przerobienia i wiele źródeł do sprawdzenia. Jednak udało mi się znaleźć trochę czasu w listopadzie i na początku grudnia, aby powrócić do tego zagadnienia. Względem ostatniej aktualizacji do listy przybyło prawie 200 nowych rekordów. Łącznie w zakresie 1737-1808 jest ok. 5700 rekordów, a mam przerobione ok 1320. Jest to bardzo czasochłonna i żmudna praca, ale efekty się pojawią. Zainteresowanych odtworzeniem urodzeń z Bolimowa odsyłam do LINK.

poniedziałek, 25 listopada 2024

Stare teksty dot. Łowicza i okolic

Kilka lat temu, gdy często udzielałem się na grupie FB: Łowickie korzenie, utworzonej przez mojego znajomego Michała Sianoszka, napisałem tam pare ciekawych tekstów. Dotyczyły one histori związanej z mieszkańcami Łowicza i okolic. Grupa jest nadal dostępna i teksty również, natomiast nie każdy tam zagląda, więc stwierdziłem, że co ciekawsze pozycje warto przenieść na bloga.

Także zapraszam do lektury 3 tekstów, które można znaleźć tutaj: LINK

wtorek, 19 listopada 2024

Kancelaria notarialna Józefa Sapińskiego w Sochaczewie cz. 1

W tamtym miesiącu opracowałem spis aktów dot. Wiskitek i okolic z kancelarii notarialnej Tomasza Rudnickiego (Sochaczew). Teraz przyszła kolej na kolejną kancelarię, która działała w następnych latach XIX wieku, po tym jak T. Rudnicki przeniósł się do Warszawy. Zbiór aktów notarialnych Józefa Sapińskiego jest o wiele większy, gdyż prowadził on swoją kancelarię w Sochaczewie przez prawie 30 lat. Postanowiłem podzielić to opracowanie na 2 części. Pierwsza, którą publikuję tutaj: LINK, dotyczy lat 1820-1834. Lata 1835-1847 opracuję następnym razem i zaktualizuję to co już jest dostępne.

Na skanotece są też dostępne sumariusze z notariatów w Błoniu. Jak znajdę kiedy trochę czasu to też je przejrzę. Jeżeli będą zawierały istotne informacje to podzielę się tym na blogu.

sobota, 9 listopada 2024

Maria Nietrzebka - artykuł

Kilka lat temu przygotowałem na blogu opis nazwiska Nietrzebka. W tamtym roku go aktualizowałem.  Tworząc ten opis natrafiłem wtedy na informacje o niejakiej Marii Nietrzebce. Będąc ciekawy kim była zebrałem trochę interesujących materiałów, które wtedy opublikowałem. Jakiś czas temu szukając innych danych natrafiłem na więcej wzmianek o tej osobie. Postanowiłem zebrać to w całość i wyszedł z tego nowy artykuł. Zainteresowanych historią Marii Nietrzebki zachęcam do jego lektury na Echu Żyrardowskim: LINK. Była to ciekawa postać, której rodzina wywodziła się z Kozłowic i prawdopodobnie w jakimś stopniu była skoligacona z moimi przodkami.

Dodatkowo podaję LINK do materiału uzupełniającego cały artukuł.

Niebawem postaram się wrzucić kolejne informacje na bloga, jak uda mi się skończyć to co sobie zaplanowałem.

czwartek, 24 października 2024

Kancelaria notarialna Tomasza Rudnickiego w Sochaczewie

W tamtym roku pisałem na blogu o udostępnieniu na SZWA aktów notarialnych z kilku miejscowości (LINK). Teraz dopiero miałem więcej czasu, aby się lepiej przyjżeć tym zasobom. Wprawdzie te kancelarie znajdowały się w Łowiczy, czy Sochaczewie, lecz były regularnie odwiedzane przez mieszkańców Wiskitek i okolic. Podejrzewam, że wtedy nie było takiej kancelarii w samych Wiskitkach, bądź niektórzy mieszkańcy woleli jeździć do innych miast. Na pierwszy ogień poszła kancelaria Tomasz Rudnickiego. Raz, że najstarsza wśród udostępnionych kancelarii, dwa, że najmniej materiałów, więc łatwo było je zweryfikować. Na szczęście każdy rocznik zaczyna się sumariuszem, więc przeglądając go można wychwycić potrzebne informacje. W ten sposób przygotowałem krótkie zestawienie aktów notarialnych, które dotyczą Wiskitek i okolic. Całość wraz z krótkim przedstawieniem postaci tego notariusza zamieszczam tutaj: LINK.

Patrząc na inne jednostki archiwalne, tam również znajdują się akty notarialne dot. Wiskitek. Jak mi się uda to przygotuję kolejne takie zestawienia dla innych kancelarii. Zainteresowanych aktami notarialnymi dot. Wiskitek czy Łowicza odsyłam do zasobów wymienionych w 1 linku. Podejrzewam, że w XIX wieku również ciekawe materiały możnaby znaleźć u notiariuszy z miasta Błonia, lecz te nie są dostępne online. Koniec XIX i XX wiek to już kancelarie usytuowane bezpośrednio w Żyrardowie (takie przynajmniej dane można znaleźć w SZWA). Zapraszam do lektury.

wtorek, 8 października 2024

"Łowicka Kultura Ludowa. Pamięć fotografii 2"

Za tydzień w Łowiczu odbędzie się spotkanie promocyjne dotyczące wydania albumu "Łowicka Kultura Ludowa - Pamięć fotografii 2". Jest to barwny zbiór archiwalnych fotografii dot. historii Łowicza wraz z opisami. Podobnie jak 4 lata temu Pan Jacek Rutkowski i Maciej Malangiewicz połączyli siły, by zebrać materiały od chętnych darczyńców i przygotować z nich publikację. Również ja z żoną dołożyliśmy do tego małą cegiełkę w postaci kilku rodzinnych zdjęć. Liczę, że jak przy poprzednich publikacjach będzie można natafić na jakieś ciekawe zdjęcia.

Jak mi się uda, to za tydzień wybiorę się na promocję tego albumu i wtedy postaram się napisać coś więcej (zaktualizuję ten post). Więcej szczegółów dot. premiery i spotkania promocyjnego znajdziecie na profilu ŁOK'a: LINK


źródło: ŁOK


Aktualizacja 20.10.2024

Wraz z żoną byliśmy i swoje egzemplarze otrzymaliśmy. Była okazja spotkać kilka znanych i ciekawych osób oraz wymienić się z nimi informacjami. Nowy album jest w stylu poprzedniego. Zdjęcia są podzielone latami (lata 20-te, 30-te etc.). Tym razem przeważają zdjęcia z obrzeży Księstwa Łowickiego (dużo zdjęć pochodzi z Muzeum Regionalnego im. Władysława Reymonta z Lipiec Reymontowskich). Na początku i na końcu albumu są dodatkowo wstawione większe opisy. Całość liczy ok. 140 stron (o ok. 40 stron mniej niż część 1). Generalnie jest to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się historią i kulturą Łowicza oraz okolic. Autorzy nie zamykają się na przygotowanie kolejnego albumu. To oczywiście zależy od ilości materiału jakiedo nich spłynie.

źródło: własne

środa, 25 września 2024

Krótki artykuł o pastorach z Wiskitek

Tym razem przygotowałem "krótki" artykuł o postaciach pastorów ewangelickich z Wiskitek. Szukając różnych materiałów natrafiłem ciekawe wzmianki o nich, dlatego też postanowiłem napisać osobny tekst. Niestety nie natrafiłem na zdjęcie kościoła ewangelickiego, który już nie istnieje. Może kiedyś gdzieś uda się je odnaleźć, o ile takowe się zachowało. W każdym razie zapraszam do lektury tego artykułu, który pojawił się kilka dni temu na Echu Żyrardowskim. Ten oraz inne moje artykuły można znaleźć tutaj: LINK.

sobota, 7 września 2024

TomGene - VII rocznica bloga

Ho ho ho, to już 7 tłustych lat odkąd prowadzę tego bloga. Praktycznie co miesiąc zamieszczam na nim 1-2 wpisy dotyczące moich poszukiwań, bądź innych ciekawostek okołogenealogicznych. Ostatnie czasy to mniejsza aktywność z mojej strony spowodowana większym skupieniem na wychowaniu dzieci. Pewnie za kilka lat (o ile nadal mi się będzie chciało) będę mógł znowu więcej czasu poświęcić na poszukiwania i pisanie. Życzę sobie zatem dalszej wytrwałości i motywacji na kolejne lata.



źródło: link

czwartek, 29 sierpnia 2024

Opracowanie nazwiska - Danis

Wakacje się kończą, ale dobra pogoda nie sprzyja siedzeniu przy komputerze i genealogii. Jednak udało mi się w sierpniu znaleźć trochę czasu, aby poszperać w metrykach. Starałem się uzupełnić braki w drzewku i sprawdzić czy coś nowego pojawiło się w kręgu moich poszukiwań. W ten sposób opracowałem przy okazji opis kolejnego nazwiska z mojego drzewka. Tym razem przenosimy się do parafii Jasionna, gdzie we wsi Dąbrówka zamieszkiwała rodzina Danis. Na podstawie zachowanych metryk udało mi się odtworzyć 8 pokoleń tej rodziny. Jej opis zamieszczam tutaj - LINK

Przy okazji znalazłem kilka ciekawych niemieckich książek, w których jest sporo międzywojennych zdjęć z polskich wsi. Część z nich pochodzi z Łowicza i okolic. Na jednym z nich nawet pojawił się Jan Urbanek (dodałem jego zdjęcie do poprzednio publikowanych materiałów).  Te ciekawe zdjęcia można zobaczyć na grupie FB: LINK dotyczącej starych zdjęć Łowicza i okolic.


piątek, 12 lipca 2024

Nowe informacje o Janie Urbanku

Co prawda od wydania książki o Janie Urbanku mięły już ponad 2 lata, to i tak co jakiś czas trafiam na wzmianki o nim w różnych źródłach. Po tym czasie udało mi się trochę zebrać, więc postanowiłem to umieścić w formie artykułu uzupełniającego książkę. Zapewne jeszcze za jakiś czas znowu coś znajdę, a wtedy postaram się zaktualizować ten nowy zbiór danych. Do krótkiego artykułu, zawierającego nowe treści odsyłam tutaj: LINK


sobota, 29 czerwca 2024

Muzeum Pożarnictwa w Lidzbarku Welskim

Urlop i po urlopie, a więc czas odświeżyć trochę bloga. Często jak gdzieś wyjeżdżam to trafia się jakaś ciekawostka historyczna. Podobnie było tym razem. W trakcie mojego pobytu na mazurach udało mi się odwiedzić Muzeum Pożarnictwa w Lidzbarku Welskim. To małe muzeum ulokowane obok remizy OSP ma bardzo ciekawą i bogatą historię. Powstało ono w 1972 roku staraniem jednego z ówczesnych komendatów straży - Maksymiliana Angera. Natomiast OSP w Lidzbarku rozpoczęło swoją działalność jeszcze w XIX wieku w 1889 roku. Przez cały ten okres strażakom udało się zgromadzić masę eksponatów, które zachowały się aż do dziś. Zwiedzając muzeum można zobaczyć cały przekrój sprzętu pożarniczego, jaki był używany przez ostatnie kilkaset lat. Najstarsze eksponaty pochodzą nawet z XVIII wieku. Wśród tych pamiątek można zobaczyć stare hełmy, sikawki, odznaczenia, dyplomy, zdjęcia oraz wiele innych rzeczy, których nie sposób w skrócie wymienić. 

Jeżeli ktoś interesuje się historią straży pożarnej, bądź miał przodków z tamtych okolic, to odwiedzenie tego muzeum jest obowiązkowe. Wcześniej należy się umówić z kustoszem na wizytę, który chętnie oprowadzi i przybliży historię jednostki OSP z Lidzbarka Welskiego. 

Poniżej prezentuję kilka zdjęć wykonanych w muzeum, nastomiast zainteresowanych odsyłam do krótkiego filmiku, który jest dostępny tutaj: LINK.





niedziela, 19 maja 2024

Noc Muzeuów - Żyrardów 2024

Wczoraj wieczorem odbyła się kolejna edycji nocy muzeów. Jest to wydarzenie, podczas którego większość europejskich muzeów otwiera swoje bramy dla zwiedzających. Można przyjść i za darmo obejrzeć ciekawe ekspozycje, na codzień dostępne odpłatnie.

Ja również skorzystałem z okazji i wybrałem się do Żyrardowa, aby odwiedzić Muzeum Mazowsza Zachodniego.


Muzeum Mazowsza Zachodniego - Żyrardów 2024
zdjęcie własne

Tak się złożyło, że była to również okazja do zobaczenia inauguracji wystawy poświęconej Władysławowi Pałuckiemu. W listopadzie 2023  na jednym z portali aukcyjnych natrafiłem na pamiątki po profesorze (o czym pisałem na blogu). Poinformowałem o tym fakcie Muzeum Mazowsza Zachodniego. Pod koniec listopada muzeum oznajmiło, że pozyskało z aukcji większość co ciekawszych pamiątek i planuje urządzić wystawę. Tak też się stało. Zostałem zaproszony na to wydarzenie, a muzeum w ramach podziękowań umieściło stosowną wzmiankę w opisie wystawy.


Fragment wystawy o prof. W.Pałuckim
zdjęcie własne


Również prof. Bogdan Jagiełło (były uczeń W.Pałuckiego) włączył się akcję pozyskania pamiątek po profesorze. Został on zaproszony jako gość specjalny oraz wygłosił ciekawy wykład dla zgromadzonych. Wśród uczestników była również rodzina prof. Pałuckiego m.in. jego wnuk. Ja miałem okazję na żywo poznać i porozmawiać osobiście z profesorem oraz Panem Mateuszem Waśkowskim (kustoszem muzeum), a także Panią Justyną Sydry (regionalistką, badaczką historii Wiskitek).

Oprócz wystawy poświęconej profesorowi Pałuckiemu, można było również obejrzeć dwie inne. Jedna z nich dotyczyła komisku Kajko i Kokosz, a druga Józefa Rapackiego - malarza.

Fragment wystawy o Kajku i Kokoszu
zdjęcie własne


Fragment wystawy o Józefie Rapackim
zdjęcie własne

Z innych ciekawostek dot. Władysława Pałuckiego dodam od siebie, że prześledziłem metryki z Wiskitek i udało mi się odtworzyć drzewo genealogiczne jego rodziny. Niestety nie wiadomo dokładnie skąd przybył Antoni Pałucki (pierwszy tego nazwiska w Wiskitkach). Prawdopodobnie z Podlasia, ale nic więcej nie wiadomo. W metrykach był podawany jako nobilis (szlachetnie urodzony).
Drzewo genealogiczne rodziny Pałuckich
opracowanie własne

Na portalu MyHeritage można też znaleźć zdjęcia rodziców profesora W.Pałuckiego czyli Aleksandra i Julii:

Rodzice W.Pałuckiego
źródło: Myheritage

Natomiast na lokalnych cmentarzach w Wiskitkach i Żyrardowie znajdują się groby profesora oraz jego rodziny. Najstarzy zachowany grób należy do jego dziadków: Józefa i Marianny.  Można go znaleźć w Wiskitkach.


Grób Józefa i Marianny Pałuckich - Wiskitki
zdjęcie własne

piątek, 26 kwietnia 2024

Gazety o Wiskitkach #4

Zacząłem przeglądać kolejne strony zawierające archiwalne gazety. Skupiłem się głównie na polonie oraz bibliotekach cyfrowych. Jest tam masa archiwaliów. Na niektórych stronach są dobre wyszukiwaki, pozwalające wyszukiwać frazy z treści tekstu. To ułatwia wynajdywanie odpowiednich. W ten sposób udało mi się opracować kolejną listę ciekawych gazet z artykułami dot. Wiskitek. Zapraszam do lektury:

Znalazłem też trochę nowych artykułów o mojej rodzinie, dorzuciłem do tego poprzednie zestawienie i tak oto powstała nowa lista: link

środa, 17 kwietnia 2024

Gdzie jest krzyż?

Stare Kozłowice to wieś położona obok Wiskitek (woj. mazowieckie). Od około 1790 roku zamieszkiwali ja moi bezpośredni przodkowie po mieczu. Wtedy były po prostu tylko Kozłowice. Najstarsza pisemna wzmianka o tej wsi sięga roku 1380 - źródło. Około 1864 roku zaczęto rozróżniać Stare i Nowe Kozłowice (informacja z metryk). Te pierwsze mieszczą się na drodze między Wiskitkami, a Żyrardowem. Jak dowiedziałem się kiedyś z książki Ewy Adamiak-Pawelec "Stare Kozłowice dawniej i dziś" na posesji moich przodków znajdował się krzyż. Było to jedno z 4 takich miejsc w całej wsi. Przyjeżdzając na Wszystkich Świętych często go mijałem, gdyż stał przy samej drodze.

Kilka dni temu dowiedziałem się, że krzyż ten został usunięty. Ktoś pociął go na kawałki piłą spalinową. Według artykułu zamieszczonego w Życiu Żyrardowa toczy się postępowanie w tej sprawie. Mieszkańcy wsi stracili swoje miejsce kultu i spotkań, i to niedługo przed majówkami. To tyle jeżeli chodzi o bieżące fakty.

Próbowałem dowiedzieć się nieco o historii tego krzyża. Niestety z racji odległości ciężko jest dotrzeć do właściwych źródeł i osób. Składając do kupy relacje od Pana Bogdana Jagiełły (historyka) , Pani Justyny Sydry (regionalistki), czy mojej dalszej rodziny dowiedziałem się, że ten krzyż stał we wsi od bardzo dawna.  Był oczywiście kilkukrotnie wymieniany i przestawiany. 
Podobno kiedyś znaleziono pod nim także szczątki ludzkie. Prawdopodobnie pochodziły z czasów powstania styczniowego, bądź którejś z wojen. Dokładniejsza wzmianka jest w rękopisie Zenona Dębowskiego, do którego nie udało mi się niestety dotrzeć.

Natomiast w 1964 roku krzyż po raz kolejny odnowiono i przestawiono na wydzielony kawałek działki Jana Fryni. Drewno pochodziło z dębu ściętego na posesji Nietrzebki. 
Krzyż ten stał aż do 8 kwietnia 2024 roku. Co roku mieszkańcy wsi modlili się przy nim. Jak się potoczą dalsze losy tej sprawy? Na ten moment nie wiadomo. Jeżeli dowiem się czegoś nowego, bądź ustalę więcej szczegółów dot. historii krzyża to zaktualizuję ten post.


Zdjęcia krzyża z 2019 roku
źródło: własne



W międzyczasie znalalazłem trochę czasu, aby usiąść do aktualizacji indeksów z Wiskitek. Na razie ukończyłem zgony z 1917 roku. Niebawem wezmę się za kolejne lata.

sobota, 23 marca 2024

Rodzina Gruzielewicz

9 marca 2024 zmarła moja ciocia Wiesława Frynia (z domu Gruzielewicz). Była szwagierką mojego dziadka i mieszkała w Żyrardowie. Oprócz tego miała ciekawy i bogaty życiorys. Działała w szkolnictwie oraz oświacie na terenie Żyrardowa. Jej postać przybliżono na łamach portalu Echo Żyrardowskie.  Pogrzeb odbył się dnia 13.03.2024. Wraz z rodziną i bliskimi, ciocię żegnali nauczyciele i uczniowie z żyrardowskich szkół. Została pochowana na cmentarzu w Żyrardowie, tuż obok moich pradziadków. Wyrazy współczucia dla bliskich.

Z ciekawości prześledziłem sobie genealogię rodziny Gruzielewiczów. Rodzicami Wiesławy byli Aleksander i Aleksandra Gruzielewiczowie. Oboje w trakcie wojny zostali złapani i wywiezieni do Warszawy na Pawiak. Tam ich zamordowano (źródło: https://straty.pl/szukaj-osoby.php). Aleksander (1904-1946) był synem Walerii Gruzielewicz z Żyrardowa. Losy Walerii (ur. 1883-?) nie są mi znane. Rodzicami Walerii byli Jan Gruzielewicz (1843-1914) i Elżbieta Bednarska. Pradziadkami Elżbiety Bednarskiej byli Antoni i Katarzyna Jaroń, także ciocia Wiesława miała ze mną dalekich wspólnych przodków. Możliwe, że było ich więcej, ale nie sprawdzałem.

Jan Gruzielewicz wraz z rodziną mieszkał w Żyrardowie. Urodził się natomiast w Łubnie. Jego rodzicami byli Kazimierz Gruzielewicz (1819-?) i Marianna Chrobot. Z kolei rodzicami Kazimierza byli Stanisław Gruzielewicz (ok.1786-1854) i Jadwiga Tomaszewska (vel Stołowiak, więc też pewnie spokrewniona z moimi 1784-1836). Rodzina Stanisława pochodziła z parafii Jeruzal (koło Puszczy Mariańskiej). Tam zamieszkiwali wieś Długokąty. Niestety dalej pewny trop się urywa, gdyż metryki z tej parafii nie są kompletne. Skąd pochodzili rodzice Stanisława, Marcin i Anna? Tego nie jestem pewien. W par. Jeruzal widnieje jeden akt urodzenia pary Stanisław - Kunegunda Gruzielewicz (wieś Wólka Zatorska). Prawdpodobnie Stanisław był bratem Marcina. Przeniósł się on wraz z żoną do Gąbina, gdzie oboje zmarli. 

W parafii Bolimów znalazłem akt ślubu pary Marcin Gruźlewicz 1718 Ewa Cyganowicz. Nazwiska w tamtych czasach były często przekręcane. Parze tej urodziły się następujące dzieci:

1727 Petronela

1729 Marcin (prawdopodobnie mąż Anny, ojciec Stanisława)

W sąsiedniej parafii Jeruzal również pojawiła się ta para (Marcin Ewa), przy czym nazwisko było również przekręcane. Mieli oni dzieci:

1723 Stanisław (prawdopodobnie brat Marcina, który przeniósł się do Gąbina)

1725 Jadwiga Teresa

1732 Magdalena (podana pod nazwiskiem matki jako Cygańska)

Wszystkie 3 akty urodzenia dotyczyły wsi Wola Zatorska. Także tutaj raczej przypadku być nie może. Dalej już nic więcej nie odkryłem. 

Patrząc bardziej szczegółowo na genealogię rodziny Gruzielewiczów można stwierdzić, że wszystkie osoby o tym nazwisku z Żyrardowa i okolic są spokrewnione. Podobnie jak w moim przypadku. Jest to nazwisko popularne, ale tylko w tamtym regionie.

niedziela, 3 marca 2024

Ciekawe artykuły z gazet

Jakiś czas temu przeglądałem trochę archiwalnych gazet z okolic Żyrardowa. Na ich podstawie opracowuję krótkie teksty, które zamieszczam na blogu lub w innych miejscach. Udało mi się znaleźć kilka ciekawych historii, z czego powstały wg. mnie 2 fajne artykuły. Jeden dotyczy Wiskitek, a drugi Żyrardowa. Nie będę zdradzał więcej szczegółów, więc zapraszam do ich lektury:

Zabójstwo w imię miłości: LINK

Wystawa ruchoma w Żyrardowie: LINK

wtorek, 13 lutego 2024

Archiwalne gazety

Ostatnio sporo przeglądam w Internecie archiwalne gazety. Zawierają one masę ciekawych informacji, które również są pomocne w genealogii. Swego czasu wspominałem na blogu o portalu https://crispa.uw.edu.pl/, który można powiedzieć jest kopanią archiwalnych gazet. Niestety nie wszystko tam znajdziemy. Niektóre gazety są dostepne osobno na innych portalach. Szukając gazet tematycznie, bądź związanych z konkretnymi miejscami musimy raczej skierować swoje kroki gdzie indziej. Przygotowałem krótkie zestawienie wraz z linkami do archiwalnych gazet, które zawierają zdjęcia oraz takich, które były dedykowane głównie dla włościan. Zapraszam zatem tutaj: LINK

poniedziałek, 29 stycznia 2024

Przydatne narzędzia genealogiczne

Zajmując się genealogią, w trakcie całego procesu gromadzimy masę zdjęć i dokumentów. Najwygodniejszym sposobem ich przechowywania jest stworzenie kopii cyfrowych i przechowywanie ich na dysku lub w sieci. Mając kopie cyfrowe możemy z użyciem odpowiednich narzędzi wyciągnać z nich dodatkowe informacje. Współczesne narzędzia oferują masę funkcjonalności jak np. tłumaczenia tekstu, ulepszania obrazu, czy tworzenie animacji zdjęcia. W trakcie swojej pracy natrafiłem na kilka programów, które mogą się przydać każdemu genealogowi. Krótkie zestawienie wraz z przykładami opisałem tutaj: LINK.
Jak trafię na kolejne tego typu narzędzie to zaktualizuję w przyszłości ten artykuł.

poniedziałek, 1 stycznia 2024

Podsumowanie 2023

Kolejny rok, kolejne podsumowanie. Jak co roku o tej porze zastanawiam si,ę co ja będę mógł opisać na blogu, a jakimś trafem zawsze się coś znajdzie. Poniżej krótkie podsumowanie tego co dokonałem ostatnio:


- napisanie kilku artykułów dot. Wiskitek i okolic, które pojawiły się na blogu i Echu Żyrardowskim

- zacząłem tworzyć zestawienie urodzeń z Bolimowa 1737-1808

- przeszukiwałem starą prasę i stworzyłem takie zestawienie dla Wiskitek

- zgromadziłem kilka nowych książek

- przeprowadziłem pare wykładów dot. genealogii

- opublikowano mój artykuł w Rocznikach Łowickich

- uzupełniłem sporo braków w drzewku genealogicznym

- wydrukowałem nowe drzewa genealogiczne mojej rodziny od strony taty i mamy


W kwestii indeksowania metryk dla geneteki sprawa wyglądała jeszcze gorzej niż poprzednio. Obowiązki domowe związane z wychowywaniem dzieci znacząco ograniczają indeksację:



ilość zindeksowana w danym roku / suma wszystkich indeksów

indeksy 2014-2016: 13286

indeksy 2017: 13917 / 27203

indeksy 2018: 8627 / 35830

indeksy 2019: 6367 / 42197

indeksy 2020: 1592 / 43789

indeksy 2021: 1801 / 45590

indeksy 2022: 2145 / 47735

indeksy 2023  134  / 47869


Parafie zakres:

2023-04-28 -- Bolimów (LD) -- SkU 1808, Tomasz Frynia


Chęci do indeksowania są, ale nie ma kiedy.

Plany na nowy rok są, ambitne jak zawsze. Niestety z braku czasu ciężko jest coś obiecywać. Na pewno chciałbym napisać jakiś artykuł na podstawie zgromadzonych do tej pory materiałów. Chciałbym również spróbować dotrzeć do potomków moich przodków celem zdobycia kolejnych zdjęć (o ile takie jeszcze się zachowały). Kilka linii w drzewku na pewno czeka na aktualizację. Jest jeszcze to Bolimowskie zestawienie, które zacząłem uzupełniać.