czwartek, 21 stycznia 2021

Izba Pamięci w Bocheniu

Dzisiaj miałem okazję odwiedzić Izbę Pamięci w Bocheniu. Znajduje się ona na piętrze dawnej szkoły. Pod nią, na parterze funkcjonuje też gminna biblioteka. Natomiast w sąsiednim budynku mieści się Dom Ludowy. Dzięki uprzejmości Pani Krystyny Kurczak i Agnieszki Gajdy, które tam pracują, udało mi się tam wejść i zobaczyć na własne oczy te wszystkie skarby przeszłości. Jeżeli ktoś interesuje się historią Bochenia bądź genealogią tamtejszych rodzin to Izba Pamięci jest miejscem obowiązkowym do zobaczenia.

Z inicjatywy Mieczysława Burzyńskiego, w 1977 utworzoną ją w lokalnym Domu Ludowym. Zebrano wszelkie zachowane archiwalne materiały dotyczące Bochenia i jego historii, a następnie je tam umieszczono. Dodatkowo całość zasobów wzbogacono dzięki uprzejmości mieszkańców, którzy oddali swoje rodzinne pamiątki bądź stare narzędzia pracy.

Aktualnie wszystkie eksponaty rozdzielone są między dwie izby. W pierwszej znajdują się gabloty ze zdjęciami, medalami i innymi dokumentami oraz książki i albumy. W drugim pomieszczeniu można zobaczyć stare narzędzia bądź ubiory, z których korzystali dawni mieszkańcy Bochenia.

Osobiście cieszę się, że taka Izba powstała i nadal jest utrzymywana, gdyż Bocheń ma bardzo starą i bogatą historię. Oglądając to wszystko można chociaż na moment poczuć klimat dawnych lat. Gorąco zachęcam do odwiedzenia tego miejsca. 

Więcej informacji na temat Izby Pamięci można znaleźć na stronie Gminnej Biblioteki Publicznej w Bocheniu: http://www.gbpbochen.pl/izba-pamieci/

Poniżej prezentuję garść zdjęć jakie udało mi się tam zrobić.








sobota, 2 stycznia 2021

Podsumowanie 2020

To był specyficzny rok. Praktycznie nigdzie nie można było się ruszyć. Wszystkie publiczne instytucje takie jak archiwa były pozamykane i nadal są. Także można było pracować tylko na materiale dostępnym on-line bądź zdobytych książkach. Nie przeszkodziło mi to aż tak bardzo w prowadzeniu bloga ale też nie ułatwiło pracy. Bez pandemii i tak miałem mało wolnego czasu w tym roku. Pomimo tego udało mi się zrobić parę rzeczy:

- zdobyłem sporo różnych książek i publikacji, głównie dotyczących Łowicza i okolic

- zdobyłem masę materiałów dot. Jana Urbanka (zdjęcia, archiwalne gazety i inne materiały)

- napisaliśmy z żoną artykuł o Janie Urbanku, który ukazał się pod koniec roku w gazecie Nowy Łowiczanin

- napisaliśmy z żoną prace konkursowe na konkurs "Historie z rodzinnych archiwów" (niestety nic nie wygraliśmy)

- otrzymałem skany aktów metrykalnych przodków, które nadal znajdują się w USC (nadal kilku brakuje)

- otrzymałem trochę metryczek dowodowych moich dalszych krewnych

- otrzymałem koperty dowodowe pradziadków

- napisałem nowe artykuły na blogu związane z moimi poszukiwaniami

- zaktualizowałem istniejące treści na blogu o nowe dane

- uzupełniłem pojedyncze braki w drzewkach znajdując jakieś akty (tutaj najwięcej się udało w drzewku żony, ruszyłem całą jedną gałąź)

- kontynuowałem analizę poza metrykalnych źródeł danych np. z AGAD, które są dostępne online

- przekazałem trochę materiałów do tworzonej Izby Pamięci w Wiskitkach (które jest już miastem)


Z racji mniejszej ilości czasu jak i motywacji odłożyłem indeksację na bok. Prawda jest taka, że nie ma już zbytnio parafii, których indeksacja mogłaby mi w czymś pomoc. Te kilka, które mogłyby pomoc w poszukiwaniach wymagają dużego nakładu pracy i materiału do opracowania. Może w końcu się skuszę na coś. Zobaczymy. Moje aktualne statystyki indeksacji wyglądają tak:


ilość zindeksowana w danym roku / suma wszystkich indeksów

indeksy 2017: 13917 / 27203

indeksy 2018: 8627 / 35830

indeksy 2019: 6367 / 42197

indeksy 2020: 1592 / 43789


Parafie zakres:

Grodzisk Mazowiecki (MZ) -- UMZ (różne lata na podstawie alegat, dane sprzed 1776 roku)

Grodzisk Mazowiecki (MZ) -- Z 1814-1825

Wiskitki (MZ) -- M 1912

Wiskitki (MZ) -- M 1929

Wiskitki (MZ) -- M 1895


Może nie jest do duża ilość indeksów.  Jak na niecałe 3 miesiące to średnia była podobna niż rok wcześniej.


Na nowy rok życzę sobie standardowo uzyskania dostępu do metryk z parafii, które mogłyby powiększyć moje drzewko genealogiczne. Ponadto chciałbym się wybrać do Archiwum w Łowiczu oraz paru innych miejsc, co na ten moment jest niemożliwe. Reszta jakoś sama się ułoży i wyklaruje.