środa, 30 grudnia 2020

Artykuł o Janie Urbanku w gazecie Nowy Łowiczanin

Dzisiaj się ukazał "Kwartalnik historyczny", który jest dodatkiem do gazety Nowy Łowiczanin. W dodatku tym można znaleźć różne ciekawe artykuły dotyczące historii Łowicza i okolic. Tak się składa, że w najnowszym numerze pojawił się artykuł Naszego autorstwa (mój i żony) o przodku Janie Urbanku z Bochenia. Serdecznie zapraszam do jego lektury. Poniżej informacja ze strony https://lowiczanin.info/ gdzie również można kupić cyfrową wersję gazety:

Najnowszy numer Nowego Łowiczanina zawiera w środku także kolejne wydanie naszego Kwartalnika Historycznego Łowiczanin. A w nim kilka zajmujących tekstów. O tajemnicach baszty Klickiego w Łowiczu pisze Marek Wojtylak, o brutalnych morderstwach, których wielu  odnotowano w Łowiczu i okolicy w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku - Tomasz Romanowicz, a historię traktorzysty spod Łyszkowic, który rozpoczął historię pierwszego powojennego traktora w Polsce przedstawia Jacek Perzyński. Numer dopełnia obszerny tekst o Janie Urbanku z Bochenia - gospodarzu, społeczniku i działaczu samorządowym. KH Łowiczanin zapewnia ciekawą lekturę wszystkim lubiącym historię naszej Małej Ojczyzny. Dostępny także w wydaniu cyfrowym, tutaj.



Zapraszamy do lektury i wszystkiego dobrego na Nowy Rok!

wtorek, 22 grudnia 2020

Wzbogacenie domowej biblioteczki

Powoli zbliżają się Święta. To dobry czas by odpocząć z rodziną i w wolnej chwili nieco poczytać. Na tą okazję wybrałem się do biblioteki oraz zamówiłem kilka ciekawych książek / albumów. Tym razem głównie materiał z łowickiego. Wśród tych pozycji było kilka ładnych albumów, okraszonych masą przedwojennych zdjęć. Na tej podstawie uzupełniłem domową biblioteczkę której aktualną listę (pogrupowaną) prezentuję tutaj: link.

Przy okazji wszystkim czytelnikom mojego bloga życzę udanych, zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia.

wtorek, 8 grudnia 2020

Dawni mieszkańcy miasta Wiskitek

W tym roku rozporządzeniem rządu ustalono, że Wiskitki znowu będą miastem od 01.01.2021. Poprzednie prawa utraciły jeszcze w czasie zaborów w 1869 roku. Z tej okazji jak wspominałem na blogu wcześniej ma również powstać Izba Pamięci. To wszystko zbiegnie się z 800 rocznicą powstania miejscowości w 1221 roku (taką najstarszą datę możemy odnaleźć w archiwalnych dokumentach). Dlatego też postanowiłem poszperać w dostępnych źródłach i przygotować ciekawe opracowanie. Udało mi się zebrać listy mieszkańców wraz z ich rolami, jakie pełnili na przełomie XVIII i XIX wieku. Całość zestawiłem z metrykami i opisałem w formie nowego artykułu. Całość dostępna jest tutaj.



źródło: wiskitki.pl