poniedziałek, 29 kwietnia 2019

Ciekawostki z kwietnia

Parę dni temu trafiłem w internecie na ciekawy artykuł dot. znaleziska w Kurdwanowie. Kurdwanów to parafia sąsiadująca z Wiskitkami, dlatego też artykuł przykuł moją uwagę. Obok lokalnej szkoły stał ponad stuletni drewniany krzyż, który niestety uległ uszkodzeniu po jednej z wichur. Jak się okazało w środku krzyża umieszczono "kapsułę czasu", która zwierała list. Co się w nim kryło? Zainteresowanych lokalną historią i ciekawostkami odsyłam do artykułu: LINK oraz LINK2 gdzie znajdują się zdjęcia przepisanej z listu treści.

Przy okazji też jak byłem ostatnio w Chruślinie to odwiedziłem lokalny cmentarz. Mając już rozbudowane drzewko rodziny żony postanowiłem poszukać czy zachowały się jakieś groby jej przodków. Jest to mały wiejski cmentarz więc jego obskoczenie nie zajęło mi wiele czasu. Postanowiłem zatem zrobić więcej zdjęć i przesłałem je autorowi strony: http://www.cmentarze.juszczyk.org, która to gromadzi zdjęcia z cmentarzy z całej Polski. Może ktoś z tam odnajdzie grób swojego przodka. Bezpośredni link do zdjęć: tutaj

W międzyczasie wziąłem się za kolejne indeksacje, jaka tym razem parafia? Zobaczycie sami. Coś z centralnej Polski:)



czwartek, 18 kwietnia 2019

Grodzisk Mazowiecki - Jaktorów

Właśnie przekazałem do geneteki ostatnią część indeksów urodzeń z Grodziska Mazowieckiego tj. 1779-1781. Na dniach indeksy powinny się pojawić. Przy okazji zrobiłem zestawienie rodzin z wsi Jaktorów, która leży w kręgu moich zainteresowań. Na podstawie spisów z końca ksiąg urodzeń zestawiłem wszelkie pary razem do ok. 1788 roku. Dzięki temu pozwoliło mi to wykryć kilka dodatkowych przezwisk jakie używały niektóre rodziny. Dane te znajdują się w dziale artykuły.
Przy okazji poprawiłem formatowanie na podstronach w dziale poszukiwania i zaktualizowałem te dane, na razie nie dopisując nowych.

wtorek, 2 kwietnia 2019

Opisy kolejnych nazwisk

Do działu nazwisk dodałem opisy 3 nazwisk, po jednym z każdej gałęzi. 1 nazwisko od strony ojca, matki i żony tak aby było sprawiedliwie. Teraz jak mam trochę więcej materiałów i pewne dane mogę systematycznie wrócić do opracowywania kolejnych nazwisk. Na początek te 3: Jaszczak, Słomka i Kurczak. Zamieściłem też mini-drzewka tych rodzin. Zapraszam do lektury.