niedziela, 17 grudnia 2023

Bolimów urodzenia aktualizacja

Mając trochę czasu przysiadłem do dalszego odtwarzania metryk z Bolimowa. Opracowawny fragment w głównej mierze oparłem na alegatach z Bolimowa, Nieborowa i Bednar. Nadal jednak pozostaje masa materiału do przerobienia. Z czasem go nawet przybywa, gdyż pojawiają się skany alegat z innych pobliskich miejscowości. Zaktualizowane zestawienie dostępne jest oczywiście na blogu (link w prawym górnym rogu strony).

W listopadzie też wspominałem o portalu aukcyjnym onebid.pl. Były tam wystawione pamiątki po prof. Władysławie Pałuckim, który współtworzył monografię Wiskitek. Poinformowałem o tym Muzeum w Żyrardowie i na szczęście udało im się je wykupić. Możliwe, że w przyszłości będzie je tam można zobaczyć. 

W tym roku to już chyba wszystko, czas odpocząć. Życzę przy okazji wszystkim czytelnikom bloga Wesołych Świąt. Pozdrawiam



niedziela, 3 grudnia 2023

Promocja Roczników Łowickich - krótka relacja

Zgodnie z zapowiedzią wczoraj miała miejsce promocja XVIII tomu Roczników Łowickich. Spotkanie rozpoczęło się równo o godzinie 14:00. Zainteresowani zgromadzili się w sali Barokowej budynku Muzeum, który znajduje się na Starym Rynku w Łowiczu. Wśród zaproszonych byli min. burmistrz Łowicza oraz biskup. Spotkanie prowadzili członkowie Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, którzy są również pomysłodawcami i wykonawcami tej inicjatywy. Zaczęło się oczywiście od podziękowań wszystkim zaangażowanym. Następnie każdy autorów, którego artykuł znalazł się w publikacji, miał możliwość wystąpienia i powiedzenia kilku słów zebranej publice. Z pośród 15 autorów nie wszyscy dopisali. Mnie się na szczęście udało. Był to swojego rodzaju zaszczyt móc uczestniczyć w tym wydarzeniu, tym bardziej, skoro mogłem dołożyć tam swoją cegiełkę. Mam nadzieję, że mój artykuł, poświęcony Izbie Pamięci w Bocheniu, spodoba się czytelnikom i zachęci niektórych do odwiedzenia tego miejsca.

Na koniec spotkania każdy z uczestników otrzymał darmowy egzemplarz Roczników Łowickich. Było to możliwe dzięki dofinansowaniu, jakie przeznaczył Urząd Miasta Łowicza. 

zdjęcie własne


Pozostałe relacje wraz ze zdjęciami można znaleźć tutaj:

Łowiczanin: link1, link2

Łowicz24: link


poniedziałek, 27 listopada 2023

Roczniki Łowickie XVIII

W sobotę 2 grudnia odbędzie się prezentacja najnowszej publikacji Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk - Roczników Łowickich t. XVIII. Towarzystwo to działa od ponad 30 lat.  Roczniki Łowickie to zbiór artykułów dotyczących historii Łowicza i okolic. W tegorocznym opracowaniu znajdzie się również mój artykuł dotyczący Izby Pamięci w Bocheniu. Opisuję w nim dokładniej to miejsce oraz zasoby, jakie są tam przechowywane. Całość mam nadzieję będzie okraszona zdjęciami, które przygotowałem.

Promocja  Roczników Łowickich ma mieć miejsce w Muzeum w Łowiczu (Stary Rynek 5/7) o godzinie 14:00 (2 grudnia 2023). Dla uczestników spotkania, autorzy przewidzieli darmowe egzemplarze publikacji.



zdjęcie: zbiory własne


niedziela, 12 listopada 2023

Portal aukcyjny ze starymi pamiątkami

Przeglądając różne źródła internetowe trafiłem na ciekawy portal aukcyjny - https://onebid.pl/pl. Jest to strona, na której publikowane są aukcję różnych dzieł sztuki, pamiątek i antyków. Można tam znaleźć ciekawe perełki. W przypadku zdjęć plusem jest to, że są  całości publikowane i można je obejrzeć w dobrej jakości.

Wpisując z ciekawości hasła typu Łowicz czy Żyrardów znalazłem sporo interesujących materiałów. Są nawet stare zdjęcia. Z ciekawszych eksponatów wystawiono np. stare notatki Władysława Pałuckiego, profesora, który współtworzył monografię Wiskitek.

Zachęcam do przeglądania tamtejszych zbiorów. Jest to cenne źródło wiedzy.



W wolnej chwili nadal przeglądam stare gazety dot. Wiskitek i może za jakiś czas napiszę jakiś ciekawy artykuł.

piątek, 3 listopada 2023

Cmentarz w Chruślinie oraz alegaty z Bolimowa/Nieborowa

Dzień Wszystkich Świętych już za nami. Ja w tym roku z racji przeziębienia i małych dzieci odwiedziłem raptem jeden cmentarz, ten w Chruślinie. Przy okazji zobaczyłem tam informację, że na portalu mogily.pl uruchomiono wyszukiwarkę grobów wraz ze zdjęciami pochodzącymi z tego cmentarza. Jest to znakomita wiadomość dla osób szukających informacji o zmarłych tam przodkach. Całość jest dostępna na http://mogily.pl/chruslin.

Przejrzałem dotychczasowe realizacje tego portalu i znalazłem jeszcze inny cmentarz leżący w kręgu moich zainteresowań, a mianowicie ten w Sowimdole. Niestety nie wiedzieć czemu dostęp do danych jest zablokowany. Kilka miesięcy temu jeszcze działała tam wyszukiwarka.



Na https://metryki.genbaza.pl pojawiły się niedawno skany alegat z Nieborowa i Bolimowa. Jest to dobra wiadomość dla mojej inicjatywy dot. odtworzenia urodzeń z Bolimowa. Niestety z braku czasu nie mam kiedy przejrzeć te skany, aby uzupełnić excela.

sobota, 14 października 2023

Największy Skarb Wiskitek

Na przełomie sierpnia/września ukazała się nowa książka dot. Wiskitek pt. "Największy Skarb Wiskitek". To chyba już 3 publikacja w ostatnich kilku latach (wcześniejsze to książka o kaplicy Łubieńskich oraz Wiskitki J.Gmurskiego). Niestety dopiero kilka dni temu natrafiłem na informację o tej publikacji. Napisał ją ks. W. Okrasa, aktualny proboszcz kościoła w Wiskitkach. Tematem przewodnim książki jest właśnie parafia pw. Stanisława BM w Wiskitkach. Któż, jak nie sam proboszcz, może wiedzieć jakie skrywane są tam tajemnice i skarby. Dodatkowo cała treść jest okraszona masą niezwykłych zdjęć. Czytając książkę można poznać zarówno historię kościoła, jak i większości eksponatów, które się w nim znajdują. Całość wydana jest w twardej oprawie i liczy około 150 stron. Książka jest do nabycia na miejscu w parafii, bądź w jednej z internetowych księgarnii: LINK. Polecam osobom, które interesują się historią rejonów Wiskitek.


źródło: zdjęcie własne


niedziela, 8 października 2023

Różne ciekawe artykuły z archiwalnych gazet

zdjęcie poglądowe, źródło: https://www.shutterstock.com/


Jakiś czas temu, jak miałem więcej czasu, przygotowałem kilka opracowań artykułów. Teksty źródłowe znalazłem w archiwalnych gazetach dot. Wiskitek, Żyrardowa i okolic. Niektóre z nich pojawiły się na https://www.facebook.com/echozyrardowa. Nie wszystkie jednak zdecydowano się opublikować. Są to historie niekiedy straszne, makabryczne i smutne. Niestety są to prawdziwe opowieści, opisane w lokalnych gazetach. Część z nich nie jest do końca wyjaśniona, więc czytelnikowi pozostają wyłącznie domysły. Zapraszam zatem do ich lektury - LINK

Materiału z archiwalnych gazet jest bardzo dużo. Jak tylko będę mógł to go przejrzę i jeszcze coś ciekawego opracuję.

środa, 27 września 2023

TomGene - VI rocznica bloga

Oj troszkę przegapiłem kolejną rocznicę powstania mojego bloga. Na szczęście wrzesień się jeszcze nie skończył, więc mogę to nadrobić, tylko z małym poślizgiem. To już 6 lat, odkąd tworzę i publikuję treści związane z genealogią.Im dłużej to robię, tym trudniej znaleźć coś nowego. W końcu te źródła nie są nieskończone. Z tej okazji życzę sobie wytrwałości, motywacji i więcej wolnego czasu, abym mógł dalej to robić. Liczę, że w październiku uda mi się opublikować coś ciekawszego.



środa, 6 września 2023

Dziedzictwo Gminy Wiskitki

W najbliższy weekend w Wiskitkach odbędzie się ciekawe wydarzenie. W ramach akcji Europejskich Dni Dziedzictwa będzie można wziąć udział kilku spotkaniach dotyczących historii Wiskitek i okolicy. Z najciekawszych punktów programu można na pewno wymienić zwiedzanie Sanktuarium w Miedniewicach, czy chociażby rajd rowerowy oraz spacer po ciekawych historycznie miejscach. Ja raczej nie będę miał czasu, aby się tam wybrać, natomiast serdecznie zachęcam do wzięcia udziału. Będzie można dowiedzieć się nieco więcej o Wiskitkach od lokalnych społeczników.



Kończy się powoli okres wakacyjno-letni, więc pewnie częściej dane mi będzie spędzać czas w domu. To pewnie zaoowocuje jakimiś kolejnymi postami na blogu. Tymczasem korzystam z dobrej pogody ile się da.

środa, 9 sierpnia 2023

100 lat to za mało...

Kilka dni temu obchodziliśmy w rodzinie wspaniały jubileusz. Moja babcia skończyła 100 lat. Z tej oto okazji zorganizowaliśmy rodzinne przyjęcie na którym zjawiło się 30 osób. Były okazje do rozmów i wspólnego świętowania. To był też dla mnie znakomity pretekst, aby zaktualizować wcześniej  wydrukowane drzewo genealogiczne rodziny Frynia oraz przygotować wydruk drzewa Kurasiów.

Tak oto na ścianie zawisły 2 drzewka o wymiarach 240 x 80 cm każde.



W poniedziałek naszą rodzinę odwiedził również burmistrz ze swoim zastępcą, aby pogratulować babci i wręczyć symboliczny dyplom z kwiatami.


Jakiś czas temu pisałem również, że wykonałem babci test DNA na Myheritage. Mam już wyniki. Pochodzenie etniczne w 82% to Europa Wschodnia, czyli w głównej mierze Polska. 16,4% Bałtka i to by się zgadzało z tym, że 3x pradziadek babci był Litwinem. Pozostałe 1,6% Bałkanka. Tutaj nie wiem skąd mogłoby to wynikać.

Jeżeli chodzi o podobieństwa DNA to najwięcej, bo 1% (3 segmenty, nadłuższy 57cM) ma babcia z jednym Panem. Prawdopodobieństwo jest określane na "wnuk drugiego kuzyna", około 52% wpólnych pradziadków. Niestety skończył mi się abonament na portalu i nie mogę tego dokładnie sprawdzić. Wrócę do tematu jak pojawią się jakieś sensowne zniżki.

sobota, 8 lipca 2023

Wiskitki 1912-1922 akta metrykalne już dostępne

Wczoraj na profilu Genbazy pojawiła się znakomita wiadomość, że sfotografowano dopływy akt metrykalnych w archiwum w Grodzisku Mazowieckim. Tak oto w końcu są dostępne nowe skany z Wiskitek. Część z nich pokrywa się z tym co sam fotografowałem na parafii. Dzięki temu będę mógł uzupełnić braki w indeksach zgonów, które przygotowałem w tamtym roku. Przy okazji znalazłem kilka aktów dotyczących moich dalszych krewnych.

Miedniewice śluby i zgony za lata 1917-1939:

https://metryki.genbaza.pl/genbaza,list,497693,1

Wiskitki 1912-1922:

https://metryki.genbaza.pl/genbaza,list,184562,1

Wiskitki Mojżeszowi: 1912-1922, śluby 1911-1939, zgony 1905-1940:

https://metryki.genbaza.pl/genbaza,list,184750,1

środa, 5 lipca 2023

Archiwa i aktualizacje danych

Ostatnio sprawdzam wszelkie braki w moim drzewku genealogicznym, gdyż chcę je ponownie wydrukować. Kilka reczy udało mi się uzupełnić, ale nie obyło się bez kontaktu z odpowiednimi archiwami. na początek internetowo skontaktowałem się z Archiwum w Radomiu, dzięki czemu pozyskałem odpis aktu urodzenia mojego przodka z rodziny Kuraś. Akt jest mało czytelny, ale brakowało mi go w kolecji. Wysłałem jeszcze zapytanie o kilka alegat, ale chyba nie zdążą z ich dostarczeniem przed wydrukiem. Ewentualnie przesunę termin wydruku drzewka po 100-tnych urodzinach babci.

Na dniach udało mi się w końcu wybrać do parafii w Piątku. Skorzystałem z parafialnego archiwum i znalazłem pare aktów dot. rodziny Świderskich. Liczyłem na więcej, ale to i tak dużo. Niestety akty z Piątku dostępne są tylko odpłatnie na miejscu.

Dzięki pozyskanym danym zaktualizowałem opisy obu rodzin.

wtorek, 27 czerwca 2023

Aktualizacje na blogu

Robię ostatnio porządki w danych genealogicznych ponieważ szykuję się do wydruku zaktualizowanego drzewka. Dodatkowo chcę również wydrukować drzewko ze strony mamy. To będzie prezent na 100 urodziny babci w sierpniu. Przy okazji zdobyłem dostęp premium do MyHeritage. Tam jak tworzyłem drzewko na podstawie moich danych wyszło mi kilka nieścisłości. W związku z tym musiałem poprawić niektóre opisy na blogu. Tak więc zaktualizowałem:
- opis nazwisk Jaroń/Adamiak

- opis nazwiska Nietrzebka + zestawienie

- Kozłowice zestawienie

Przy okazji wrzuciłem też zaktualizowany plik urodzeń z Bolimowa. Niestety obecnie mam mało czasu, by móc go częściej aktualizować. 

Niebawem pewnie pochwalę się wydrukowanymi drzewkami. Czekam też na wyniki testu DNA z MyHeritage jaki wykonałem babci.

niedziela, 11 czerwca 2023

Akta notarialne na SZWA

Jakiś czas temu na szukajwarchiwach opublikowano skany aktów notarialnych. Tak się składa, że część z nich dotyczy Łowicza jak i Wiskitek.


W przypadku Łowicza chodzi o kancelarię Jana Wojciechowskiego (1871-1877) oraz kancelarię Romana Wolskiego (1848-1876). Są to jak widać po datach dane z XIX wieku. Niestety na nowsze lata pewnie będziemy musieli jeszcze poczekać. W każdym razie jest to bogate źródło wiedzy, w którym znaleźć możemy np. akta dotyczące przekazania ziemii w rodzinie itp. Sam korzystałem z jednego z tych zasobów szukając materiałów do książki o Urbanku. Teraz jest to o tyle łatwiejsze, że można robić to w domu.


Kancelaria Wojciechowskiego  - link

Kancelaria Wolskiego - link


Informacje o innych kancelariach można znaleźć tutaj - link


W przypadku Wiskitek chodzi konkretnie o notariuszy z Sochaczewa. Gdyż tam obywatele udawali się, aby załatwiać swoje sprawy (przynajmniej tak widzę po krótkim przejrzeniu jednego z tych zasobów). Dostępne dane pochodzą z 1 poł XIX wieku i są to kancelarie Józefa Sapińskiego (1820-1847) oraz Tomasza Rudnickiego (1814-1819). Można tam także znaleźć akty notarialne obywateli Łowicza.

Kancelaria Sapińskiego - link

Kancelaria Rudnickiego - link


Inne, nowsze akty notarialne dla mieszkańców Wiskitek zapewne można odnaleźć w zasobach dot. Żyrardowa. Te niestety nie są dostępne online, tylko w AP Grodzisk Maz.

piątek, 19 maja 2023

Wykład z genealogii w Łowiczu

Wczoraj miałem okazję przeprowadzić wykład z genealogii dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łowiczu. Dziękuję wszystkim słuchaczom za obecność. Poniżej zamieszam link do slajdów, które omawiałem. Wszystkie omawiane przeze mnie źródła, które są dostępne w Internecie można znaleźć tutaj: LINK.

LINK do prezentacji



sobota, 6 maja 2023

Gazety o Wiskitkach oraz inne wieści

Przygotowałem kolejną część zestawienia archiwalnych gazet dot. Wiskitek na podstawie materiałów dostępnych na portalu https://crispa.uw.edu.pl/. Myślę, że już wyczerpałem to źródło i zacznę poszukiwania na innych portalach. Nowe zestawienie dostępne jest tutaj - LINK. Przy okazji zaktualizowałem również nekrologi dot. Wiskitek - LINK

W międzyczasie pojawiły się wyniki Ekslibrisów Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi. Niestety nasza książka nie znalazła się wśród laureatów konkursu. Zwycięzcom serdecznie gratuluję.

Przy okazji zamówiłem sobie też test DNA na MyHeritage, bo była promocja. Będę próbówał zrobić go mojej prawie 100-letniej babci. Może wyjdą jakieś ustalenia ws. jej nieślubnego dziadka od strony mamy. Na tej podstawie zacznę swoją przygodę z tego typu poszukiwaniami opartymi o genetykę.

18 maja będę gościł w Łowiczu i opowiadał o genealogii słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Mam nadzieję, że zarażę tym hobby kolejne osoby:) 




środa, 26 kwietnia 2023

Kolejny członek rodziny

Po 4 latach moja rodzina znowu się powiększyła. Wczoraj na świat przyszła moja druga córka, Weronika. Mam nadzieję, że jej dobrze będzie z nami i wyrośnie na fajną osobę. Ja ze swojej strony postaram się również przekazać jej garść informacji o przodkach, by wiedziała z jakiej rodziny pochodzi. Nie tracę jeszcze nadzieji, że może kiedyś doczekam się także syna:)

niedziela, 23 kwietnia 2023

Bolimów - indeksy urodzeń 1737-1808

Ostatnio w kręgu moich zainteresowań jest parafia Bolimów. Miałem tam kilku przodków. Generalnie poszukiwania tam są nieco utrudnione poprzez luki w metrykach. Zachowały się natomiast imienne roczniki, lecz to nie rozwiązuje problemu. Stwierdziłem, że wartoby spróbować odtworzyć te akty na podstawie alegat czy ślubów z innych okolicznych parafii. Jest to możliwe, lecz bardzo mozolne i czasochłonne przedsięwzięcie. W wolnej chwili będę sobie to opracowywał. Na ten moment wyciągnąłem sobie z geneteki cały spis 1737-1808 i go przerabiam na podstawie odnalezionych alegat czy aktów ślubów. Może kiedyś uda się w dużym stopniu odtworzyć tą listę, co na pewno pomoże w poszukiwaniach. Zainteresowanych pomocą zapraszam do kontaktu.

Zestawienie, które opracowuje dostępne jest tutaj - LINK. Dodałem też link po prawej stronie bloga, aby był łatwo widoczny. Będę je na bieżąco aktualizował. To co do tej pory odtworzyłem jest już tam zamieszczone.

Przy okazji wysłałem do geneteki indeksy za rok 1808, gdyż był opracowany tylko w połowie na podstawie księgi USC, a jest dostępny cały, roczny spis.

czwartek, 23 marca 2023

Ciąg dalszy przeglądu prasy i nie tylko

Przygotowałem kolejne zestawienie archiwalnych artykułów dotyczących Wiskitek i okolicy. Jest tego sporo. Cała lista wraz z odnośnikami do gazet w porządku chronologicznym z krótkimi opisami dostępna jest tutaj: LINK

Przy okazji znajdując ciekawe artykuły postanowiłem je nieco bardziej opracować i opisać w lepszej formie. Niektóre z tych historii są naprawdę niezłe tylko trzeba było się w nie wczytać analizując po kilka różnych źródeł. Dzięki temu powstały historie o różnych morderstwach, które miały miejsce w dawnych latach. Dwa z takich artykułów opublikowane zostały na Echu Żyrardowskim. Będą jeszcze kolejne. Odnośniki do tych artykułów, które stworzyłem udostępniam tutaj: LINK. Postaram się aktualizować tą listę na bieżąco jak artykułów będzie przybywać. Nie będę raczej o nich pisał 'newsów' za każdym razem na blogu.

Dodatkowo zaktualizowałem też listę nekrologów dotyczących osób z Wiskitek: LINK.

W planach oczywiście mam kolejne artykuły i może jakiś kolejny wykład.

niedziela, 5 marca 2023

Artykuł o dr Aleksandrze Henryku Jawurku

Ostatnio sporo przeglądałem archiwalne gazety i artykuły dotyczące Wiskitek i Żyrardowa. Pisałem z resztą o tym w lutym. Podczas czytania tych archiwaliów natknąłem się sporo materiałów o dr Henryku Jawurku, który pełnił posługę lekarza w Wiskitkach i Żyrardowie w XIX wieku. Dodatkowo zainspirowany artykułem na Echu Żyrardowskim (link) opisującym historię żyrardowskiej służby zdrowia stwierdziłem, że wartoby przybliżyć postać Jawurka. Stąd powstał ten obszerny artykuł, na którego lekturę serdecznie zapraszam (link). Dodatkowo polecam również artykuły, na Echu Żyrardowskim (do którego link zamieściłem po prawej stronie bloga), gdyż przybliżają historię Żyrardowa i okolic. Tam również opublikowano mój artykuł o Jawurku za co serdecznie dziękuję. Tymczasem wracam do dalszego  przeglądania gazet. Niebawem pewnie opublikuję kolejną ich listę.

środa, 1 marca 2023

Wykład z genealogii w Żyrardowie

Dzisiaj miałem okazję poprowadzić wykład o genealogii dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Żyrardowie. Było ponad 100 słuchaczy. Wykład odbył się w budynku Resursy. Jest to budynek z historią, gdyż powstał około 1870 roku jako miejsce spotkań oficjalistów lokalnej fabryki. Dziś dalej pełni swą funkcję, lecz jest dostępny dla ogółu mieszkańców. Dla mnie to była przyjemność przyjechać do miasta moich przodków i móc opowiadać o genealogii. Mam nadzieję, że tym wykładem kogoś zachęciłem do spróbowania swych sił w tej dziedzinie.



Informacja dla słuchaczy wykładu


Prezentacja z wykładu dostępna jest tutaj: LINK. Wszystkie adresy www stron genealogicznych, o których opowiadałem można znaleźć tutaj: LINK. Obok adresów są podane krótkie wyjaśnienia czego dotyczą dane strony. Dla zainteresowanych tematem genealogii, chcących spróbować własnych sił polecam jeszcze raz sobie przypomnieć wszelkie informacje, które prezentowałem. Opis jak zacząć poszukiwania na własną rękę można znaleźć tutaj: LINK. Powodzenia!

środa, 22 lutego 2023

Przegląd starej prasy dotyczącej Wiskitek i okolicy.

Jakiś czas temu pisałem na blogu o stronie CRISPA, na której można znaleźć masę archiwalnych gazet. Swego czasu znaleźliśmy tam sporo artykułów dot. Jana Urbanka. W każdym razie znajdują się tam skany gazet z różnych okresów z całej Polski. W wolnej chwili postanowiłem, że trochę poprzeglądam te gazety pod kątem Wiskitek i ich historii. Jest tego sporo. Stwierdziłem, że możnaby zebrać co ciekawsze artykuły i zrobić z nich spis. Tak też uczyniłem i oto prezentuję Państwu #1 część przeglądu prasy dot. Wiskitek i okolicy. Linki z krótkimi opisami artykułów zamieszczam tutaj


przykładowa archiwalna gazeta z crispy.

niedziela, 19 lutego 2023

Zgłoszenie do nagrody Złoty Ekslibris



Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Łodzi co roku organizuje konkurs na Złotego Ekslibrisa. Są to nagrody przyznawane autorom książek w kilku kategoriach:

Najlepsza Książka o Łodzi

Najlepsza Książka o Ziemi Łódzkiej

Najlepsze Wydawnictwo Abumowe o Łodzi

Najlepsze Wydawnictwo Albumowe o Ziemi Łódzkiej

Najlepsza Powieść o Łodzi i Ziemi Łódzkiej

Generalnie książki konkursowe muszą być wydane w roku poprzedzającym przyznanie nagrody i tematycznie dotyczyć Łodzi bądź Ziemi Łódzkiej. Nasza książka o Janie Urbanku podchodzi pod tą 2 kategorię, więc zgłosiłem ją do konkursu. Czy się uda? Zobaczymy. Napiszę jak już coś będzie wiadomo.

Szczegóły konkursu: link


Ostatnio jakoś nie miałem specjalnie czasu zajmować się genealogią stąd mało postów. Wprawdzie początek roku to dobry czas na przejrzenie materiałów, gdyż odblokowują się kolejne roczniki metryk z USC, ale to nie oznacza, że trafi się coś ciekawego. W moim przypadku na nic specjalnego nie natrafiłem. Systematycznie jednak małymi kroczkami uzupełniam braki w drzewku od strony mamy. Tak jak wspominałem, w którymś poprzednim poście, będę chciał w tym roku wydrukować to drzewko i powiesić w antyramie. To na razie tyle. Jak będę miał jakiś ciekawy temat to nowy post się pojawi.

poniedziałek, 2 stycznia 2023

Podsumowanie 2022

Jak co roku przyszedł czas na podsumowanie zeszłego roku. W nim również nie zabrakło ciekawych wydarzeń i historii związanych z genealogią. Może nie byłem aż tak aktywny jak 2 lata temu, lecz nie liczy się ilość postów, a ich jakość. 

- wraz z żoną i jej kuzynem ukończyliśmy pisanie książki o Janie Urbanku, a także ją wydaliśmy

- zdobyłem trochę nowych książek i publikacji, głównie dotyczących okolic Łowicza oraz Wiskitek

- napisałem kolejny artykuł do Łowiczanina odnośnie Bochenia

- odwiedziłem Izbę Pamięci w Bocheniu celem sfotografowania kolejnych materiałów

- uzupełniłem pojedyncze braki w drzewku moim oraz mojej żony

- zaktualizowałem trochę materiałów na blogu (nowe artykuły, opracowania etc.)

- przeprowadziłem otwarte prelekcje na temat genealogii


W kwestii indeksowania metryk dla geneteki sprawa wyglądała podobnie jak przez ostatnie 2 lata. Z racji mniejszej ilości czasu, mniej moich indeksów wpłyneło do bazy:


ilość zindeksowana w danym roku / suma wszystkich indeksów

indeksy 2017: 13917 / 27203

indeksy 2018: 8627 / 35830

indeksy 2019: 6367 / 42197

indeksy 2020: 1592 / 43789

indeksy 2021: 1801 / 45590

indeksy 2022: 2145 / 47735


Parafie zakres:

Wiskitki (MZ) -- M 1893-94, Z 1915-1931 (sumariusz)


W nowym roku jak co roku życzę sobie, aby wypłyneły metryki z parafii, które leżą w kręgu moich zainteresowań. Mam w planach przygotować drzewo genealogiczne (plakat) przodków mojej babci od strony mamy, która w sierpniu skończy 100 lat. Przy okazji zaktualizuję poprzedni plakat drzewa genealogicznego ze strony taty. Możliwe też, że przeprowadzę jakieś wykłady genealogiczne, aby wprowadzić nowe osoby w tą dziedzinę. Co jeszcze? Czas pokaże.