piątek, 29 maja 2020

Wiskitki - izba pamięci na 800 lecie miasta

Wczoraj w internecie natchnąłem się na ogłoszenie:

"Kochani Mieszkańcy, tworzymy izbę pamięci Gminy Wiskitki. To bardzo ważny czas, który przygotuje nas na przyszłoroczne wydarzenia - świętowanie 800-lecia istnienia Wiskitek! 🙂
Aby to wszystko miało jeszcze więcej sensu - potrzebujemy Waszej pomocy. Waszej, Waszych bliskich, przyjaciół, wszystkich, którzy mogą i chcą włączyć się w tę akcję. 🙂
Potrzebujemy pomocy.
Jeśli posiadają Państwo jakiekolwiek pamiątki, dokumenty bądź fotografie mające wartość historyczną, tak bardzo ważne dla historii Wiskitek, bardzo prosimy o kontakt z Panią Anną Smolarek (Gminna Biblioteka Publiczna, tel 46 856 72 11) lub Panem Mariuszem Cierpikowskim (Promocja Gminy Wiskitki, tel. 46 854 50 30).
Dzięki Twojej pomocy to święto może nabrać jeszcze większego znaczenia!"

Dzisiaj zadzwoniłem do biblioteki i porozmawiałem trochę z Panią Anną. Szukają generalnie wszelkich informacji dot. historii Wiskitek. Przesłałem to co miałem oraz wskazówki gdzie czego szukać. Mam nadzieję, że coś się z tego przyda i fajnie będzie kiedyś zobaczyć efekt tych prac.

Przy okazji dostałem zwrotkę z kolejnego urzędu i konkretny skan zgonu mojej praprababci z Jaszczaków. Kolejny puzzel w układance wpasowany. Czekam na następne. Wysłałem też ePuapem potwierdzenie do Archiwum w Milanówku. Liczę, że rozpatrzą to pozytywnie i nie będę musiał wysyłać listu na poczcie.
Podsumowując maj kończy się w miarę udanie.

piątek, 22 maja 2020

Pamiętnik i dowody osobiste

Wśród pamiątek rodzinnych żony znaleźliśmy ciekawy pamiętnik siostry dziadka Rybusa, Janiny. Ma on prawie 100 lat. Jest bardzo ładny oraz wiąże się z nim smutna historia jego właścicielki. Zapraszam do krótkiego artykułu, gdzie zamieściłem również sporo zdjęć z samego pamiętnika.

Przy okazji dalej monitoruję temat metryczek i kopert dowodowych. W przypadku tych pierwszych dostałem już informacje zwrotne o tym co znaleźli, a czego się nie udało. Niestety formalności z tym związane chwilowo mnie blokują by uzyskać te dane. W przypadku osób żyjących trzeba uzyskać ich zgodę na zdobycie metryczek. Co do zmarłych trzeba podać dokładniejsze dane. Cały wniosek podpisać ręcznie, wysłać pocztą i na koniec uiścić jeszcze opłatę. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Może da się przez ePuap to wysłać? Spróbuję.

W przypadku kopert słabo to wygląda. Wysłałem dodatkowe wnioski do 2 urzędów. Z kilku innych przyszły odpowiedzi o braku rezultatów. Zostaje mi tylko napisać do Archiwów. Może tam coś znajdą. Natomiast czekam jeszcze na info czy znajdą akty zgonów kilku moich prapradziadków, których brakuje mi w kolekcji. Fajnie jakby chociaż to się udało, na dodatek bez wychodzenia z domu. W końcu XXI wiek mamy więc wypada to w ten sposób załatwić.


piątek, 15 maja 2020

Rebus Rybus i kopert dowodowych ciąg dalszy

W końcu znalazłem trochę więcej czasu by usiąść do zaległych notatek. Przejrzałem je jeszcze raz, uzupełniłem i na ich podstawie stworzyłem wraz z żoną opis nazwiska Rybus. Przygotowaliśmy także zestawienie męskiej linii osób z tej rodziny (poczynając od 1655 roku do ok 1810). W dziale nazwiska umieściłem ten nasz opis (podzielony na kilka linii) wraz z graficznym zestawieniem oraz na samym dole artykułu zamieściłem link do całego zestawienia Rybusów. Naprawdę to był niezły "Rebus" gdyż kilka osób w tym samym czasie nosiło to samo imię i nazwisko. Oczywiście mogliśmy się gdzieś pomylić dlatego zapraszam do komentowania. Całość dostępna tutaj

W międzyczasie jak zapowiadałem zebrałem się i wysłałem wnioski do różnych Urzędów Gmin/Miast celem zdobycia kopert dowodowych przodków. 1 maja wysłałem łącznie 10 wniosków przez ePuap (rządowa platforma). Do dnia dzisiejszego udało mi się zdobyć 2 koperty dowodowe moich pradziadków po mieczu (w tym ich zdjęcia z lat 50-tych XXw). Także mały sukces zaliczony. Kilka urzędów niestety nie miało kopert, a od niektórych jeszcze nie otrzymałem informacji. Dodatkowo musiałem jeszcze wysłać 2 wnioski, bo w tamtych czasach niektóre miejscowości podlegały pod inne urzędy niż sądziłem. W każdym razie czekam. Tam gdzie nic nie mieli w niektórych przypadkach poinformowali mnie o przekazaniu kopert do Archiwów Państwowych. Stad jak tylko spłyną mi informacje z wszystkich urzędów to uderzę prawdopodobnie jeszcze do AP w Grodzisku i Radomiu. Tam pewnie dłużej poczekam niż standardowe 2 tygodnie na otrzymanie jakichkolwiek odpowiedzi. Niestety w niektórych przypadkach może być ciężko z uzyskaniem kopert gdyż są to osoby zmarłe w latach 40/50 XX wieku. W każdym razie spróbuję. Zobaczymy co z tego wyniknie, czas pokaże.