wtorek, 13 grudnia 2022

Oryszew opracowanie

Podobnie jak dla wsi Kozłowice, Drzewicz, Jaktorów czy Stachlew zacząłem kiedyś przygotowywać zestawienie mieszkańców dla Oryszewa. Niestety po jakimś czasie porzuciłem ten zamysł, gdyż w sumie nie miałem specjalnie w tej wsi przodków, więc z punktu moich poszukiwań niespecjalnie mi to się przyda. Tak się składa, że to opracowanie jest prawie kompletne i obejmuje metryki do 1800 roku z par. Wiskitki i Szymanów. Pozostałe nieobrobione dane również tam zamieściłem. Całość zebrałem w plik i postanowiłem wrzucić na bloga. Może komuś się to przyda i pomoże w poszukiwaniach. Opracowanie znajduje się tutaj. Dodałem tam jeszcze link do archiwalnej gazety zawierającej spis włościan pochodzących z wsi należących do par. Szymanów w 1830 roku.

To raczej na tyle jeżeli chodzi o nowości na blogu w tym roku. Mam nadzieję, że w kolejnym znajdę również ciekawe tematy do opisania. Życzę czytelnikom Wesołych Świąt i pozdrawiam.

sobota, 26 listopada 2022

Kolejne nazwiska

Nie mając nic ciekawszego do roboty w genealogii postanowiłem przygotować 2 opisy kolejnych rodzinnych nazwisk. Tym razem padło na jedno nazwisko z mojej strony, a drugie od strony żony. 
Sybilscy - to rodzina od strony mojej mamy. Po mimo, że udało mi się nieźle odtworzyć tą linię to wciąż brakuje mi kilku aktów. Może ktoś z Was się natknął na taką rodzinę? Opis rodziny wrzuciłem do działu Nazwisk, a szczegóły do Poszukiwań.

Miziołek - to nazwisko ze strony żony. Podobnie jak wcześniejsze wywodzi się z okolic Łowicza. Tutaj tylko brakuje mi kilku metryk zgonów (par. Łowicz Kolegiata), których nie jestem w stanie odnaleźć z racji języka rosyjskiego.

Odświeżyłem także moją listę nazwisk, które są w kręgu poszukiwań. Wrzuciłem także nowy post na grupę FB: Genealodzy PL z tymi nazwiskami. Może znajdzie się ktoś kto ma je w kręgu swoich poszukiwań i wymieni się informacjami.

Skończyłem na ten moment indeksację Wiskitek. Możliwe, że wezmę się za jakąś inną parafię.

niedziela, 6 listopada 2022

Dzień Wszystkich Świętych i cmentarze

Cmentarz w Wiskitkach


Kilka dni temu jak co roku miał miejsce Dzień Wszystkich Świętych, kiedy to Polacy masowo odwiedzają groby bliskich. Jest to dobra okazja dla genealogów na zdobycie cennych informacji, zarówno z nagrobków jak i po kontakcie z bliskimi lub dalszymi krewnymi. Niestety jak to z reguły bywa groby naszych bliskich porozrzucane są po różnych zakątkach naszego kraju (oby tylko). Nie zawsze jesteśmy w stanie dotrzeć tego dnia we wszystkie miejsca, aby zapalić ten symboliczny znicz i zmówić krótką modlitwę.
W dobie XXI wieku mamy inne możliwości, aby obejrzeć groby na danym cmentarzu. Są to oczywiście specjalne wyszukiwarki internetowe. Swego czasu opracowując źródła genealogiczne umieściłem adresy kilku takich stron. Od tamtego czasu nie zgłębiałem szczególnie tematu dostępności cmentarzy online. Stąd przy okazji 1 listopada uznałem, że warto pochylić się znowu nad tym tematem. Najciekawsze i najbardziej użyteczne strony wymieniłem na poniższej liście:


https://billiongraves.pl - zagraniczna strona ze zdjęciami cmentarzy. Posiada aplikację na telefony do łatwego fotografowania grobów i przesyłania zdjęć do wyszukiwarki.

https://grobonet.com/ - Grobonet, polska wyszukiwarka grobów.

http://www.cmentarze.juszczyk.org - Polska strona gdzie można przesyłać zdjęcia cmentarzy.

https://www.findagrave.com/ - zagraniczna wyszukiwarka cmentarzy i zdjęć grobów.

http://mogily.pl/start - Podobna inicjatywa jak Grobonet.

https://www.ecmentarze.pl/ - polska wyszukiwarka cmentarzy

https://webcmentarz.pl/ - polska wyszukiwarka cmentarzy

Kompleksową listę innych stron można też znaleźć tutaj: link

Oprócz tego warto też odwiedzić Facebooka, aby poszukać różnych tematycznych grób dot. cmentarzy. Tutaj bardziej należy się nastawić na grupy dotyczące konkretnych cmentarzy bądź danego regionu. Jeżeli mamy np. potrzebę zdobycia zdjęcia z jakiegoś cmentarza, który nie jest dostępny online to polecam tą grupę: link

W przypadku większych metropolii i bardziej znanych cmentarzy warto też sięgnąć po źródła pisane. Powstało wiele ciekawych książęk i opracowań. Część z nich znajdziemy również w internecie. polona.pl przygotowała ciekawą kolekcję takich książek, które udostepnia tutaj: link

Jeżeli szukamy informacji o konkretnej zmarłej osobie to warto też zajrzeć w archiwalne nekrologi. Takie możemy znaleźć w starych gazetach, które wyszukamy np. na https://crispa.uw.edu.pl/.

środa, 26 października 2022

Prezentacja z Warsztatów genealogicznych

Tydzień temu odbył się mój wykład z genealogii, który przeprowadziłem w swoim rodzinnym mieście. Wśród słuchaczy byli głównie seniorzy z lokalnego Uniwersystetu Trzeciego Wieku. Wykład trwał 1,5 godziny. Podczas jego trwania opowiadałem na podstawie własnych doświadczeń jak zacząć przygodę z genealogią, gdzie szukać i jakie strony/miejsca należy odwiedzić. Przygotowałem też krótką prezentację multimedialną, którą udostępniam tutaj.


Przy okazji skończyłem  indeksować sumariusze zgonów dla Wiskitek z XX wieku. Są już dostępne w genetece. Teraz w wolnej chwili spróbuję zindeksować kilka roczników małżeństw. Następna relacja pewnie po 1 listopada.

środa, 19 października 2022

Kolejne materiały i książki

W ostatni weekend udało mi się zdobyć kilka ciekawych książek związanych z Wiskitkami i okolicznymi miejscowościami. Zapisałem się do biblioteki uniwersyteckiej w Łodzi, gdzie się okazało mają równie duży wybór książek co w wojewódzkiej bibliotece. Dodatkowo kilka książek i ciekawych materiałow znalazłem w Internecie. Zaktualizowałem zatem mój ostatni artykuł o Wiskitkach:  link

Zdobyte książki również wpisałem na listę: link. Są to:

"Dzieje parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szymanowie" Łukasz Janecki

"350 lat istnienia parafii oraz kościoła w Szymanowie" Łukasz Janecki

"Guzów i okolice" ks. Piotr Staniak

"Mszczonów Dzieje miasta 1245-1989" Jan Józefecki

"Opowieści o kościołach dawnego dekanatu grodziskiego" Marek Cabanowski


Udało mi się też zindeksować kilka kolejnych roczników zgonów z Wiskitek. Powinny niebawem pojawić się w genetece.

piątek, 14 października 2022

Warsztaty genealogiczne dla mieszkańców Konstantynowa Łódzkiego

Kilka miesięcy temu pisałem o inicjatywie #TWORZEKULTURE w moim mieście. Wśród zaproponowanych projektów był również mój dotyczacy genealogii. Przyszedł w końcu czas na wystartowanie z moim projektem. 22 października 2022 o godz. 14:00 odbędzie się mój wykład poświęcony genealogii. W trakcie jego trwania uczestnicy będą mogli dowiedzieć się jak rozpocząć przygodę z genealogią, gdzie szukać informacji i jak z nich korzystać. Pokażę wiele praktycznych rozwiązań i sposobów, które ułatwią poszukiwania. Każdy kto mieszka w Konstantynowie Łódzkim może się zapisać na mój wykład. Wszelkie informacje podane są niżej na zamieszczonym zdjęciu.


źródło: MOK

Aktualizacja:
Wykład decyzją MOK został przeniesiony na 19.10.2022 i połączony z zajęciami dla seniorów z Uniwersytetu III wieku.

piątek, 7 października 2022

Materiały dotyczące Wiskitek

Zaczęła się jesień, pogoda się pogorszyła, więc więcej czasu spędzam w domu. Wtedy też są większe chęci, by zasiąść trochę do genealogii. Mając chwilę czasu postanowiłem przyjrzeć się ponownie tematowi Wiskitek. Uporządkowałem wszelkie materiały, które zebrałem do tej pory i stworzyłem krótki artykuł na blogu, w którym je umieściłem. Dorzuciłem też sporo nowości, które wygrzebałem w sieci. Powstało z tego takie małe kompendium wiedzy o Wiskitkach i okolicy. Zainteresowanych tematem zapraszam do przeczytania tego artykułu, a w szczególności do obejrzenia, krótkich filmików, do których linki tam zamieściłem.

Przy okazji udało mi się też zindeksować kolejny rocznik z Wiskitek, 1915 (sumariusz). Jest już dostępny w genetece. Kolejne czekają w kolejce.



środa, 7 września 2022

TomGene - V rocznica bloga

 


Dzisiaj mija 5 lat odkąd usiadłem i stworzyłem tego bloga. Z roku na rok przybywa coraz więcej treści na nim. Mam nadzieję, że przydatnych w poszukiwaniach przodków. Według mnie jest to nie lada wyzwanie, by tak tworzyć posty i artykuły w miarę systematycznie przez 5 lat. Życzę sobie wytrwałości na kolejne lata, by ten blog dalej funkcjonował i przynosił korzyści wszystkim genealogom.

wtorek, 30 sierpnia 2022

Wiersze i teksty Jana Urbanka

Od premiery książki "Jan Urbanek Przywrócony Pamięci" minęło już pare miesięcy, a kurz zdążył już opaść. Ci, którzy czytali książkę wiedzą, że przy każdym rozdziale zamieszczaliśmy fragmenty wierszy Jana Urbanka. Dodatkowo na końcu książki wstawiliśmy kilka całych tekstów. Niestety objętość książki nie pozwoliła zaprezentować większej ilości jego tekstów. Dlatego w wolnej chwili usiadłem i zebrałem teksty, jakie Jan Urbanek publikował w gazecie Chłop Polski (1907-1909) i postanowiłem wrzucić je na bloga. Zainteresowanych twórczością Jana Urbanka odsyłam tutaj. Umieściłem tam jego wesołe, rymowane wiersze jak i teksty poruszające różne sprawy, którymi się dzielił z czytelnikami pisma. Jeżeli uda mi się jeszcze znaleźć kiedyś jego teksty w innych gazetach to wrócę do tego tematu na blogu.

poniedziałek, 22 sierpnia 2022

Działalność kulturalna w Bocheniu w początkach XX wieku - Kwartalnik Historyczny

W końcu w sierpniu pojawił się kolejny numer Kwartalnika Historycznego w Nowym Łowiczaninie. Oprócz kilku ciekawych artykułów znalazł się tam także tekst mojej żony. Tematem jej wypracowania był oczywiście Bocheń i jego historia. Tym razem opisana została działalność kulturalna bocheniaków na początku XX wieku. Cały artykuł można przeczytać oczywiście na moim blogu tutaj. Zapraszam do lektury.



niedziela, 31 lipca 2022

Ciekawostki o przodkach w starych księgach metrykalnych - prezentacja

Zgodnie z zapowiedzią z początku miesiąca udostępniam zainteresowanym moją prezentację. Wczoraj na konwencie SkierCon w Skierniewicach odbyła się moja jednogodzinna prelekcja, na której opowiadałem o genealogii. Publiczność dopisała, sala była pełna za co serdecznie dziękuję. Mam nadzieję, że jeszcze uda mi się kiedyś przygotować podobną prelekcję. Prezentację można znaleźć tutaj: LINK



wtorek, 5 lipca 2022

SkierCon 2022 i prelekcja o genealogii

Poza genealogią mam jeszcze różne inne zainteresowania. Głównie interesuję się fantastyką w każdej dostępnej formie. W naszym kraju co jakiś czas organizowane są tzw. konwenty fantastyki, gdzie wszyscy jej fani mogą się spotykać i wspólnie bawić. Odbywają się wtedy różne ciekawe wydarzenia np. prelekcje czyli wykłady na rozmaite tematy. W tym roku postanowiłem się wybrać na taki konwent i przygotować własną prelekcję. Pomyślałem sobie, że dobrym pomysłem będzie wykład o genealogii, którzy pokrótce łączy się z fantastyką. W końcu tłem dla fantastyki są niekiedy minione dzieje i czasy, które nawiązują do naszej historii, tyle tylko, że zawierają dodatkowe, fantastyczne elementy. Tematem mojej prelekcji ("Ciekawostki o przodkach w starych księgach metrykalnych") będą ciekawostki, które można znaleźć w aktach metrykalnych. Zebrałem masę materiałów buszując po internecie i formach, z których skleiłem interesującą prezentację. Zaprezentuję ją na zbliżającym się konwencie SkierCon 2022, który odbędzie się w ostatni weekend lipca: 29-31.07.2022. Według wstępnego harmonogramu konwentu, moja prelekcja odbędzie się prawdopodobnie w sobotę 30.07 o godz. 17:00 i potrwa godzinę. Program konwentu, który pojawi się na dniach można będzie śledzić na oficjalnej stronie: https://www.skiercon.pl/. Ja po zakończeniu konwentu postaram się wrzucić całą prezentację tutaj na bloga. Zainteresowanych tematem zapraszam serdecznie do uczestnictwa w konwencie i mojej prelekcji.


aktualizacja:

Program SkierConu: LINK. Data i czas mojej prelekcji nie uległy zmianie.

środa, 22 czerwca 2022

Warsztaty genealogiczne i Kwartalnik Historyczny

W tym roku w moim mieście Miejski Ośrodek Kultury uruchomił akcję #TWORZEKULTURE. Celem tej inicjatywy było zebranie informacji od mieszkańców miasta, na jakie kulturalne atrakcje mają oni ochotę. Sam wziąłem udział w telefonicznej ankiecie i przekazałem swoją opinię. Na podstawie zebranych danych powstał zbiorczy dokument określający potrzeby mieszkańców. Następnie MOK uruchomił drugi etap akcji, czyli nabór wniosków na przygotowanie różnych kulturalnych inicjatyw. Postanowiłem spróbować swoich sił i zgłosiłem własny projekt tj. "Warsztaty genealogiczne". Mam w planach przygotować serię kilku wykładów możliwe, że połączonych z praktyką, która wprowadzi zainteresowanych mieszkańców w temat genealogii. Mój pomysł przeszedł wraz z 6 innymi projektami i będzie realizowany w tym roku. Dokładnych szczegółów jeszcze nie ma ponieważ całość jest na etapie uzgodnień. W każdym razie jest to dla mnie nowe, ciekawe wyzwanie, z którego zamierzam się wywiązać. Będę informował jak tylko wszystkie szczegóły zostaną ustalone.

źródło: MOK

W międzyczasie dostałem informację, że niebawem ukaże się kolejny Kwartalnik Historyczny w Nowym Łowiczaninie. Tym razem na jego łamach będzie można przeczytać artykuł mojej żony Marty o kulturalno-artystycznych zapędach Bocheniaków z początku XX wieku. Jak tylko artykuł zostanie opublikowany napiszę o tym na blogu.


niedziela, 5 czerwca 2022

Konstantynów i okoliczne parafie

Przez ostatnie parę dni miałem okazję trochę pogrzebać w lokalnej genealogii koło mojego Konstantynowa. Mąż znajomej mojej żony poprosił, aby mu trochę poszukać przodków. Był ciekawy ile danych uda się znaleźć. Dla mnie to była świetna okazja, aby zapoznać się trochę z regionem, w którym mieszkam, ale z którego się nie wywodzę. Często na rowerze przejeżdżałem przez pobliskie miejscowości, gdzie mieszczą się małe parafie i lokalne cmentarze. Teraz przy okazji tych poszukiwań mogłem nieco zagłębić się w tą historię. Tak moje poszukiwania skupiły się na kilku pobliskich parafiach. Łącznie udało mi się odnaleźć ponad 250 osób w dosyć krótkim czasie. Dla zainteresowanych tym regionem podaję niżej trochę informacji jak wygląda sprawa metryk. Może komuś się to przyda.




Konstantynów Łódzki

Co prawda Konstantynów otrzymał prawa miejskie dopiero w 1830 roku, a kościół erygowano w 1858 roku to metryki są dostępne od 1841 roku. Wcześniej metryk dla tej i pobliskich miejscowości należy szukać w parafii Kazimierz. Parafia jest dobrze zindeksowana, bo w całości od 1841-1918 bez luk. Są także dostępne alegaty. Wszystko można znaleźć na https://metryki.genealodzy.pl/ar3-zs1523d. Nowsze metryki są w USC.


Mikołajewice

Jedna ze starszych parafii w regionie, bo erygowana w XV wieku. W 1711 roku drewniany kościół spłonął i na jego miejsce powstał nowy. Z tego też mniej więcej okresu zachowane są najstarsze metryki. Wg. FamilySearch dostępne metryki są za lata:

U  od 1718-1920

M od 1711-1745,1747-1773, 1808-1920

Z od 1737-1749,1751-1920

Zindeksowane są lata od 1775, przy czym małżeństwa od 1808 do 1920. Te starsze metryki na FS są pod kluczykiem, więc dostęp do nich jest utrudniony. Nowsze metryki są na metryki.genealodzy.pl. Niestety nie zachowały się alegaty.


Lutomiersk

Parafia erygowana w XIII wieku. Najstarsze metryki pochodzą dopiero z 1757 roku. Niestety jest trochę luk w nich. Wygląda to tak:

U 1757-1795, 1808-1920

M 1757-1920

Z 1757-1920

Przy czym nie wszystko z łaciny  jest zindeksowane, ale na szczęście łatwo dostępne na FS. Nowsze metryki znajdziemy na metryki.genealodzy.pl ale bez alegat.


Kazimierz

Co ciekawe, parafia w Kazimierzu była erygowana w tym samym roku co w Lutomiersku tj. 1283. Metryki już tak stare nie są. Jeśli wierzyć opisowi na FS wygląda to tak:

U 1622-1656, 1700-1914

M 1636-1700-1914

Z 1700-1914

Indeksy dla urodzeń są już od 1700 roku w genetece, natomiast dla małżeństw i zgonów od 1785 z kilkoma wcześniejszymi rocznikami. Tutaj też sporo zachowało się alegat - link.


Kwiatkowice

Parafia z XIV wieku. Łacińskie metryki standardowo dostępne są na FS. Niestety nie jest ich dużo:

U 1775-1918

M 1775-1803, 1808-1918

Z 1804-1918

Alegat też tutaj specjalnie nie uświadczymy. Nowsze metryki dostępne tutaj. W indeksach są urodzenia od 1775, reszta łaciny nie zindeksowana. Jest trochę luk rocznikowych w indeksach z XIX wieku.


Górka Pabianicka

Podobnie jak wyżej, parafia z XIV wieku. Tutaj jest sporo luk w metrykach. Nawet tych z XIX wieku, a wygląda to tak:

U 1748-1797, 1817-1920

M 1753-1775, 1817-1920

Z 1748-1775, 1817-1920

Wszystko co jest dostępne na FS jest zindeksowane. Można jeszcze znaleźć alegaty na metryki.genealodzy.pl.


Pabianice św. Mateusza

Najstarsza parafia w tym mieście pochodzi z 1398 roku. Metryki są dostępne następująco:

U 1774-1814, 1817-1920

M 1806-1920

Z 1774-1920

Zindeksowany jest tylko zakres z USC czyli od 1817 roku. Łacińskie metryki należy przeglądać ręcznie na FS.


Łódź

Jeżeli chodzi o Łódź to parafii jest sporo. W trakcie poszukiwań raptem kilka aktów tylko potrzebowałem z tego miasta. Prawdopodobnie chodziło o parafię Wniebowzięcia NMP, z której to pochodzą najstarsze metryki. Jest ich dosyć sporo, bo od 1685 roku lecz niestety z lukami. Tutaj ciężko mi jest określić dokładny zakres zachowanych metryk. Można prawdopodobnie bazować na indeksach. Najstarsze księgi można przeglądać na FS. Natomiast te nowsze znajdziemy tutaj.


O kilku powyższych parafiach wspomniałem kiedyś tutaj.

środa, 18 maja 2022

Jan Urbanek Przywrócony Pamięci - książka online

Wczoraj odbyło się nasze spotkanie autorskie i premiera książki "Jan Urbanek Przywrócony Pamięci". Na spotkaniu było około 40 osób, nie tylko z rodziny. Przez ponad godzinę opowiadaliśmy o naszej książce wyświetlając też różne archiwalne zdjęcia. Spotkanie prowadził dyrektor Łowickiego Ośrodka Kultury, Pan Maciej Malangiewicz. Po spotkaniu rozdaliśmy wszystkim darmowe egzemplarze naszej książki wraz z autografami.

Liczyliśmy się z tym, że w tygodniu może być różnie z frekwencją na spotkaniu. W związku z tym zostało jeszcze sporo egzemplarzy. Przekazaliśmy 50 z nich do Łowickiego Ośrodka Kultury. Każdy kto chce mieć własny egzemplarz naszej książki może się tam udać i poprosić o niego. Egzemplarze są również dostępne w bibliotece w Bocheniu. Udostępniliśmy naszą książkę także online w pdf: LINK

Miłej lektury!




źródło: łowiczanin.info



środa, 4 maja 2022

Jan Urbanek Przywrócony Pamięci - spotkanie autorskie

Dziś mi się udało odebrać z drukarni wszystkie egzemplarze naszej książki "Jan Urbanek Przywrócony Pamięci". Dzięki temu będziemy w stanie przejść do kolejnego etapu realizacji projektu w ramach "Małych Grantów". Z tej okazji w imieniu wszystkich autorów chciałbym serdecznie zaprosić na nasze spotkanie autorskie, które odbędzie się 17 maja o godz. 18:00 w Łowickim Ośrodku Kultury w Łowiczu. Na spotkaniu będziemy opowiadali o naszej książce, rozdawali autografy oraz same egzemplarze. Książka nie jest na sprzedaż, wszystkie darmowe egzemplarze będziemy rozdawać do wyczerpania zapasów. 







piątek, 15 kwietnia 2022

Historia mleczarni w Bocheniu - Kwartalnik Historyczny - Jan Urbanek

W którymś z najbliższych numerów Łowiczanina ma się ukazać się kolejny numer Kwartalnika Historycznego. Ponownie na jego łamach pojawi się mój artykuł dotyczący historii tamtych okolic. Tym razem opisałem dzieje mleczarni w Bocheniu. Była to jedna z pierwszych mleczarni w okolicy. Zainteresowanych tą lekturą zachęcam do śledzenia wydań Łowiczanina. Do działu artykuły dodałem również moje 2 poprzednie teksty z tej gazety (O Janie Urbanku i Rybusach). 

aktualizacja

W najnowszym Łowiczaninie jest już dostępny Kwartalnik Historyczny. Ja swój artykuł zamieszczam również w dziale artykuły: LINK.

Przy okazji nanieśliśmy już ostatnie poprawki do naszej książki o Janie Urbanku. Otrzymaliśmy nawet próbny egzemplarz, by było nam łatwiej sprawdzać. Poniżej zamieszczam jego zdjęcie, tak książka będzie wyglądała docelowo. 


Premiera i spotkanie autorskie odbędzie się prawdopodobnie po majówce. Jak tylko dowiem się kiedy będą wydrukowane książki napiszę o dalszych szczegółach.

środa, 30 marca 2022

Małe Granty 2022

W marcu tego roku odbyła się już 11 edycja konkursu Małe Granty organizowanego przez Łowicki Ośrodek Kultury. Cała akcja skierowana jest na dofinansowanie różnych przedsięwzięć, które upowszechniają w różnych formach kulturę i historię łowicką. Właśnie ogłoszono wyniki tegorocznej edycji. Wśród zwycięzców znalazł się mój projekt, który współtworzę wraz z żoną Martą i jej kuzynem Pawłem Kazimierskim. Celem naszego przedsięwzięcia będzie wydanie książki o Janie Urbanku. Jest to postać (pradziadek Pawła i Marty), którą już częściowo przedstawiałem na blogu oraz w artykule z 2020 roku. To właśnie od czasów wspomnianego artykułu w Kwartalniku Historycznym oraz konkursu dla rodzinnych archiwistów (w którym moja żona opisywała postać Jana Urbanka), razem w 3 pracowaliśmy nad powstaniem książki. Do tej pory nigdzie o tym nie pisałem. Chciałem poczekać na stosowny moment, wiedząc, że całość ma szansę na pozytywny finisz. Książka jest już praktycznie skończona. Z racji, że udało nam się uzyskać dofinansowanie będziemy teraz podejmowali dalsze kroki, aby wydać naszą książkę. Więcej szczegółów na temat książki pojawi się na blogu niebawem. Tymczasem trzymajcie kciuki za to, by cała inicjatywa się powiodła.





czwartek, 10 marca 2022

Życie Żyrardowa - artykuły o Wiskitkach i okolicy

Życie Żyrardowa to lokalny tygodnik, który dotyczy Żyrardowa i okolic. Co jakiś czas można tam również znaleźć wzmianki o Wiskitkach i pobliskich miejscowościach. Pojawiają się także artykuły o tematyce historycznej, których autorem jest znany profesor Bogdan Jagiełło, badacz lokalnej historii. W ostatnim numerze gazety pojawił się jego artykuł pt. "Z dziejów wsi Sokule - takie były jej początki". Zainteresowanych dziejami tej miejscowości odsyłam do skanu tego artykułu: LINK

To nie jedyny artykuł Pana Bogdana, który można było przeczytać w tej gazecie. Na portalu Życia Żyrardowa jest chociażby artykuł "Książę Konrad Mazowiecki założycielem Wiskitek": LINK. W starszych numerach gazety znalazłem jeszcze 2 inne artykuły, które zamieszczam niżej. 

źródło: Życie Żyrardowa nr 46 z 2021, autor: Bogdan Jagiełło

źródło: Życie Żyrardowa nr 41 z 2021, autor: Bogdan Jagiełło

Przy okazji wziąłem się trochę za indeksację Wiskitek. Niebawem powinny w genetece pojawić się indeksy spisów zgonów, których zdjęcia robiłem dla lat > 1911.



czwartek, 10 lutego 2022

Ponowna wizyta w Izbie Pamięci w Bocheniu

W styczniu udało mi się ponownie odwiedzić Bocheń oraz Izbę Pamięci. Sfotografowałem brakujące materiały, których nie udało mi się skopiować przy poprzednich wizytach. Było tego sporo. Są tam naprawdę ciekawe materiały, które dostarczają wielu informacji o życiu mieszkańców w XIX i XX wieku. Jednym z ciekawszych eksponatów była księga meldunkowa z XIX wieku. Jest to bogata skarbnica wiedzy o rodzinach. Można sprawdzić kto gdzie mieszkał. Jej druga część znajduje się w AP w Łowiczu. Także bazując na metrykach i tych 2 księgach można odtworzyć strukturę wsi i jej mieszkańców na przełomie wieków.

Oprócz tego są tam jeszcze inne ciekawe zasoby jak chociażby stare gazety, zdjęcia czy inne opracowania. Gorąco zachęcam do odwiedzenia tej Izby. Tak się też składa, że w tym roku przypada 45-lecie jej powstania. Z tej okazji zgłosiłem się do Roczników Łowickich, że przygotuję artykuł właśnie o Izbie Pamięci w Bocheniu. Nowe Roczniki Łowickie pewnie pojawią się dopiero pod koniec roku albo w następnym. Na ten moment jeszcze obecny tom roczników się nie ukazał.

Przy okazji nadal w Gminnej Bibliotece w Bocheniu można podziwiać moją wystawę o rodzinach bocheńskich, którą wystawiałem jesienią.

Jak dobrze pójdzie to w kolejnych Kwartalnikach Historycznych ukażą się również 2 artykuły o Bocheniu, stworzone na podstawie materiałów z Izby Pamięci. Jeden mój, drugi żony. Tutaj niestety więcej szczegółów nie podam. Napiszę jak będę wiedział, czy któryś z nich zostanie opublikowany.





 

czwartek, 13 stycznia 2022

Nowe nazwiska

Udało mi się przysiąść chwilę i opracować kolejne nazwiska, które posiadam w swoim drzewku. Podobnie jak kiedyś po 1 z każdej gałęzi: taty, mamy, żony. Tym razem padło na takie nazwiska: Świderski, Kuraś, Kosiorek. Opisy są dostępne w dziale nazwiska. Gdyby ktoś z Państwa miał jakieś ciekawe informacje bądź zdjęcia dotyczące tych rodzin to proszę uprzejmie o kontakt.

niedziela, 2 stycznia 2022

Podsumowanie 2021

Kolejny rok, niestety znowu "pandemiczny" za mną. Na szczęście sporo spraw można załatwić zdalnie. Również te związane z genealogią. Była też także możliwość pojechać i na miejscu coś załatwić, czy to w urzędach lub archiwach. Ten rok uważam był dosyć owocny jeżeli chodzi o pewne sprawy. Niektóre nadal są w toku i czekają na realizację. Poniżej przedstawiam już standardowe podsumowanie moich działań w poprzednim roku:


- zdobyłem trochę nowych książek i publikacji, głównie dotyczących okolic Łowicza oraz Wiskitek

- napisałem kolejny artykuł do Łowiczanina odnośnie Bochenia

- odwiedziłem kilka razy archiwa (łowickie i w Grodzisku Maz.), a także Izbę Pamięci w Bocheniu

- otrzymałem skany aktów metrykalnych przodków żony, które nadal znajdują się w USC (nadal kilku brakuje)

- zaktualizowałem istniejące artykuły blogu

- zdobyłem dokumenty z ZUS

- uzupełniłem pojedyncze braki w drzewkach znajdując jakieś akty (głównie drzewko żony)

- kontynuowałem analizę poza metrykalnych źródeł danych np. z AGAD, które są dostępne online

- przekazałem trochę materiałów do tworzonej Izby Pamięci w Wiskitkach (Izba ma powstać w rewitalizowanym starym młynie)

- zrobiłem wystawę o przodkach żony w bibliotece w Bocheniu

- znalazłem sporo archiwalnych gazet dot. moich i żony przodków


Jeżeli chodzi o indeksy to sprawa wyglądała podobnie jak w 2020. Niespecjalnie się nimi zajmowałem. Przyjąłem zasadę, że będę indeksował tylko te parafie, które mnie interesują ze względu na poszukiwania, a jest ich coraz mniej. W 2021 trafiło się niewiele nowych aktów, praktycznie tylko Chruślin:


ilość zindeksowana w danym roku / suma wszystkich indeksów

indeksy 2017: 13917 / 27203

indeksy 2018: 8627 / 35830

indeksy 2019: 6367 / 42197

indeksy 2020: 1592 / 43789

indeksy 2021: 1801 / 45590


Parafie zakres:

Chruślin (LD) -- MZ 1790-1808


W nowym roku liczę, że może odblokuje się jakaś kolejna wyczekiwana parafia i będę mógł ją zindeksować. Na pewno dalej będę szukał nowych materiałów. Może w końcu ruszę coś w drzewku mojej babci, która w 2023 skończy 100 lat. Fajnie byłoby wydrukować jej drzewko. Mam w planach kolejne artykułu do Kwartalnika Historycznego. Co więcej? Czas pokaże, niektóre rzeczy nagle się pojawiają.