czwartek, 24 października 2024

Kancelaria notarialna Tomasza Rudnickiego w Sochaczewie

W tamtym roku pisałem na blogu o udostępnieniu na SZWA aktów notarialnych z kilku miejscowości (LINK). Teraz dopiero miałem więcej czasu, aby się lepiej przyjżeć tym zasobom. Wprawdzie te kancelarie znajdowały się w Łowiczy, czy Sochaczewie, lecz były regularnie odwiedzane przez mieszkańców Wiskitek i okolic. Podejrzewam, że wtedy nie było takiej kancelarii w samych Wiskitkach, bądź niektórzy mieszkańcy woleli jeździć do innych miast. Na pierwszy ogień poszła kancelaria Tomasz Rudnickiego. Raz, że najstarsza wśród udostępnionych kancelarii, dwa, że najmniej materiałów, więc łatwo było je zweryfikować. Na szczęście każdy rocznik zaczyna się sumariuszem, więc przeglądając go można wychwycić potrzebne informacje. W ten sposób przygotowałem krótkie zestawienie aktów notarialnych, które dotyczą Wiskitek i okolic. Całość wraz z krótkim przedstawieniem postaci tego notariusza zamieszczam tutaj: LINK.

Patrząc na inne jednostki archiwalne, tam również znajdują się akty notarialne dot. Wiskitek. Jak mi się uda to przygotuję kolejne takie zestawienia dla innych kancelarii. Zainteresowanych aktami notarialnymi dot. Wiskitek czy Łowicza odsyłam do zasobów wymienionych w 1 linku. Podejrzewam, że w XIX wieku również ciekawe materiały możnaby znaleźć u notiariuszy z miasta Błonia, lecz te nie są dostępne online. Koniec XIX i XX wiek to już kancelarie usytuowane bezpośrednio w Żyrardowie (takie przynajmniej dane można znaleźć w SZWA). Zapraszam do lektury.

wtorek, 8 października 2024

"Łowicka Kultura Ludowa. Pamięć fotografii 2"

Za tydzień w Łowiczu odbędzie się spotkanie promocyjne dotyczące wydania albumu "Łowicka Kultura Ludowa - Pamięć fotografii 2". Jest to barwny zbiór archiwalnych fotografii dot. historii Łowicza wraz z opisami. Podobnie jak 4 lata temu Pan Jacek Rutkowski i Maciej Malangiewicz połączyli siły, by zebrać materiały od chętnych darczyńców i przygotować z nich publikację. Również ja z żoną dołożyliśmy do tego małą cegiełkę w postaci kilku rodzinnych zdjęć. Liczę, że jak przy poprzednich publikacjach będzie można natafić na jakieś ciekawe zdjęcia.

Jak mi się uda, to za tydzień wybiorę się na promocję tego albumu i wtedy postaram się napisać coś więcej (zaktualizuję ten post). Więcej szczegółów dot. premiery i spotkania promocyjnego znajdziecie na profilu ŁOK'a: LINK


źródło: ŁOK


Aktualizacja 20.10.2024

Wraz z żoną byliśmy i swoje egzemplarze otrzymaliśmy. Była okazja spotkać kilka znanych i ciekawych osób oraz wymienić się z nimi informacjami. Nowy album jest w stylu poprzedniego. Zdjęcia są podzielone latami (lata 20-te, 30-te etc.). Tym razem przeważają zdjęcia z obrzeży Księstwa Łowickiego (dużo zdjęć pochodzi z Muzeum Regionalnego im. Władysława Reymonta z Lipiec Reymontowskich). Na początku i na końcu albumu są dodatkowo wstawione większe opisy. Całość liczy ok. 140 stron (o ok. 40 stron mniej niż część 1). Generalnie jest to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się historią i kulturą Łowicza oraz okolic. Autorzy nie zamykają się na przygotowanie kolejnego albumu. To oczywiście zależy od ilości materiału jakiedo nich spłynie.

źródło: własne