poniedziałek, 23 czerwca 2025

Nowinki genealogiczne

Czerwiec to jeden z tych miesięcy w roku, kiedy nie spędzam czasu przy komputerze, gdy nie muszę. Genealogia wtedy leży z boku i czeka. Podobnie jest i tym razem. Znalazłem jednak kilka ciekawostek, o których warto wspomnieć.


https://metryki-korzenie.pl/ - serwis Stowarzyszenia Genealogów i Regionalistów Polskich „Korzenie". Jest to kolejna duża inicjatywa genealogów z naszego kraju. Działają prężnie od kilku miesięcy, a efekty już widać. Stowarzyszenie prowadzi swój miesięcznik, który dostępny jest w sieci (aktualnie 3 numery). Prowadzonych jest kilka grup na FaceBook'u, w tym jedna istotna, na której można wymieniać się materiałami z FamilySearch (do tego służy też specjalna funkcja na portalu). Generalnie kolejna obowiązkowa strona dla genealogów. Polecam


Do końca czerwca trwa również głosowanie w Budżecie Obywatelskim dla woj. łódzkiego. Jest tam jeden ciekawy projekt, po części związany z genealogią: https://bo2026.lodzkie.pl/projekt/5899. Dotyczy on powstania kilku opracowań historycznych związanych z Łowiczem, Bolimowem i okolicami. Nie wiem, kto się tym będzie zajmował, ale jest kilka osób, które od lat prężnie działają w Łowiczu. Zapowiada się kolejna porcja obowiązkowych lektur, którze pewnie rzucą nowe fakty na historię tych okolic.


poniedziałek, 26 maja 2025

Przekręty i oszustwa

źródło: LINK

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią ukazał się mój artykuł o "Przekrętach i oszustwach" w dawnym Żyrardowie i okolicach. Jest on dostępny na Echu Żyrardowskim jak i blogu: LINK / LINK-ECHO. W tekście tym przestawiłem różne przykłady niecnych uczynków, jakich dopuścili się dawni mieszkańcy powiatu żyrardowskiego. Zapraszam do lektury.

piątek, 23 maja 2025

Gazety o Żyrardowie #2

Znalazłem trochę czasu, więc poszperałem wśród starych gazet. Tym razem przejrzałem jedną z cyfrowych bibliotek. One również zawierają wiele skanów, których nie znajdziemy np. na crispa czy polonie. Brakuje takiego jednego wspólnego miejsca, gdzie możnaby przeglądać te materiały, ale cóż. Tak oto powstało kolejne zestawienie: LINK. Na podstawie zebranych danych udało mi się przygotować kolejny, mam nadzieję ciekawy artykuł dot. Żyrardowa. Postaram się go niebawem zamieścić.

środa, 30 kwietnia 2025

AI w genealogii

W tamtym roku w krótkim artykule przedstawiłem kilka ciekawych narzędzi, które można wykorzystać w genealogii (LINK). Obecnie takich narzędzi jest coraz więcej. Większość z nich opiera się o zagadnienie Sztucznej Inteligencji (AI). Jakie mamy obecnie możliwości, jeżeli chodzi o wsparcie swoich genealogicznych poszukiwań? Zapraszam do lektury artykułu: AI w genealogii

piątek, 25 kwietnia 2025

Konopczyńscy z Bolimowa

Przeglądając różne materiały w Internecie natrafiłem na ciekawy opis historii rodziny Konopczyńskich. Z racji, że odtwarzam metryki z okresu 1737-1808 to zainteresowałem się również tym tematem. W tekście było trochę legend i opowieści. Postanowiłem je zweryfikować. Tak powstało spore opracowanie dot. garncarzy z Bolimowa: LINK. Coś w podobie tego, które kiedyś przygotowałem o rodzinie Neclów, ale tym razem materiału było o wiele więcej. Zapraszam do lektury. Jest tam cały wywód rodziny poczynając od XVIII wieku, gdzie natrafiłem na najstarsze wzmianki.
Przy okazji zaktualizowałem plik z urodzeniami Bolimowa 1737-1808: LINK.

poniedziałek, 31 marca 2025

Łowickie ścieżki literatury

7 kwietnia 2025 odbędzie się promocja książki "Łowickie ścieżki literatury". Władysław Kacprzak zebrał w tej publikacji biogramy 115 osób związanych z Łowiczem, które przyczyniły się do popularyzacji historii i kultury tego regionu. Wśród opisów znajduje się biogram mojej żony i jej kuzyna Pawła Kazimierskiego, którzy wraz ze mną napisali książkę o Janie Urbanku.

Nie wiem czy uda mi się pojawić na tym spotkaniu, ale postaram się zdobyć egzemplarz tej książki i napisać o niej coś więcej. W imieniu Łowickiego Ośrodka Kultury zapraszam zainteresowanych na to spotkanie. Szczegóły na poniższym plakacie. Prezentacja publikacji i rozmowa z autorem odbędzie się oczywiście w Łowickim Ośrodku Kultury.


źródło: ŁOK

Niestety ostatnio mam mało czasu na przygotowywanie materiałów, ale postaram się niebawem coś wstawić na bloga.


Aktualizacja 25.04.2025

Udało nam się odebrać egzemplarz książki. Są w niej wzmianki o mojej żonie i jej kuzynie (gdyż oni wywodzą się z łowickiego). Krótkie przestawienie każdej z postaci na ok 1-2 stron. W przypadku osób bardziej uznanych, z większą ilością dokonań opracowania są dłuższe. Przy danej osobie można odnaleźć listę jej publikacji, co może się przydać w dalszym poszukiwaniu źródeł i opracowań. Książka jest bardziej taką ogólną prezentacją wybranych osób, dobrym wyjściem do dalszych badań.

sobota, 15 lutego 2025

Dodatkowe parafie dodane do opracowania

Pod koniec zeszłego roku uruchomiłem nową zakładkę na blogu: Parafie. Znajdują się tam moje opracowania zbiorów metryk dotyczących danych parafii wraz z linkami i opisami innych ciekawych źródeł. Z racji nowego roku zaktualizowałem poprzednio opracowane parafie jak i dodałem nowe: Szymanów, Parzęczew, Żyrardów i Bolimów. Pracy jest jeszcze sporo, bo jak widać tam na stronie lista interesujących mnie parafii jest dosyć długa. Z czasem ją uzupełnię.

niedziela, 26 stycznia 2025

Nieszczęśliwe wypadki podczas zabaw i spotkań

Przeglądając stare gazety znalazłem kilka ciekawych artykułów dot. wypadków podczas zabaw i spotkań. Udało mi się zebrać je w całość i opacować spójną historię. Niestety nie wszystkie z tych opowieści kończą się happy-endem. Artykuł można przeczytać na moim blogu, albo na Echu Żyrardowskim.

LINK

wtorek, 21 stycznia 2025

Archiwalne gazety o Żyrardowie i książka o plombach towarowych

Przygotowałem kolejne zestawienie ciekawych archiwalnych artykułów z gazet. Tym razem padło na Żyrardów, gdyż podobnie jak w przypadku Wiskitek można odnaleźć wiele ciekawych tekstów. Z racji odległości tych 2 miast są one niekiedy ze sobą powiązane. Ułożoną chronologicznie listę wraz z linkami do gazet zmieszczam tutaj: LINK. Na pewno będę jeszcze chciał kontynuować ten temat, gdyż te artykuły są dobrym materiałem do przygotowania ciekawych tekstów i przedstawienia świetnych historii.


Przy okazji otrzymałem właśnie nową książkę częściowo związaną z historią Żyrardowa. Jest to pozycja "Ołowiane plomby towarowe" Jakuba Mrówczyńskiego. Ten katalog pokazuje jakie to ciekawe artefakty z przeszłości można jeszcze znaleźć na terenie miasta. Oprócz masy zdjęć i opisów można tam znaleźć krótkie wzmianki dot. lokalnej historii. Jak sam autor pisze, w przyszłości będzie można się spodziewać kolenych opracowań. Książka polecana lokalnym historykom i zainteresowanym tym tematem. Więcej na temat poszukiwań autora można znaleźć na jego profilu FB: LINK. Tam również podano szczegóły, gdzie nabyć książkę.


źródło: zdjęcie własne

środa, 1 stycznia 2025

Podsumowanie 2024

 Nowy rok, więc czas na nowe podsumowanie. Poniżej lista niektórych dokonań:


- napisanie kilku artykułów dot. Wiskitek i okolic, które pojawiły się na blogu i Echu Żyrardowskim

- kontynuacja tworzenia zestawienia urodzeń z Bolimowa 1737-1808

- zgromadziłem kilka nowych książek

- uzupełniłem kilka braków w drzewku genealogicznym

- dodałem nowe opracowania (np. o notariuszach) do działu Artykuły

- stworzyłem nowy dział parafie

- dalej grzebałem w starych gazetach


Jeżeli chodzi o indeksację, to nic praktycznie nie zrobiłem. Zacząłem aktualizować zgony z Wiskitek 1917-1922 (na podstawie udostępnionych ksiąg metrykalnych), ale temat utknął z braku czasu i chęci. Ilość moich indeksów wręcz nawet się zmniejszyła, gdyż część indeksów została zastąpiona nowszymi, przygotowanymi przez innych autorów.


ilość zindeksowana w danym roku / suma wszystkich indeksów

indeksy 2023  134  / 47869

indeksy 2024  ?  / 47325


Co do planów na nowy rok, to na pewno mam zamiar kontynuować rozpoczęte inicjatywy. Żadnych konkretnych celów sobie nie stawiam. To się pewnie zmieni, jak dzieci podrosną i będę miał więcej czasu na hobby.