Jaroń

Nazwisko Jaroń jest jednym z dość licznie występujących nazwisk w parafii Wiskitki, którą badałem i indeksowałem. Nie mogło się zatem złożyć, by w mojej rodzinie zabrakło kogoś z tym nazwiskiem. Z racji zawiłych relacji występujących w tej rodzinie opis podzieliłem na kilka części. Natomiast na samym dole zamieściłem szczegółowe drzewko tych wszystkich koligacji.
Co ciekawe Jaroniów nie odnotowano w spisach mieszkańców Kozłowic w 1496 oraz 1599 roku. Widocznie przybyli z innej parafii, tylko nie wiem kiedy. Najstarszą potwierdzoną aktami parą jaką do tej pory odnalazłem byli Adam (ok.1691-1781) i Elżbieta Jaroń (?-?). Chociaż w aktach zgonów przewinęli mi się jeszcze podobni wiekiem Piotr (ok.1695-1775) i Ewa (ok.1703-1773). Może Adam z Piotrem byli braćmi?
Adam raczej nie umarł w wieku 90l gdyż w 1761 r. jeszcze rodziło mu się dziecko. Możliwe najwyżej, że Elżbieta nie była jego 1 żoną. Według ustaleń udało mi się potwierdzić, że Adam miał kilku synów. Jednym z nich był Piotr (ok. 1743-1793).

Piotr po śmierci ojca przyjął nazwisko Adamiak. Podejrzewam, że dla rozróżnienia z innymi Jaroniami, gdyż tych było sporo w Kozłowicach. O nazwisku Adamiak można dodatkowo poczytać w artykule (LINK).  Generalnie Adamiak=Jaroń, więc ten artykuł będzie poświęcony obu nazwiskom.
Wróćmy do Piotra (tutaj będę skakał trochę między osobami, gdyż mocno się te rodziny zazębiają). Piotr ożenił się w 1772 z Łucją Nietrzebką (zmarła w 1788 r.). Mieli razem kilkoro dzieci, a wśród nich Jana, który później w aktach był wpisywano jako Izydor Adamiak.
Izydor Adamiak vel Jan Jaroń urodził się w 1782r, a w 1817r ożenił się z Marianną Jaktorską. Ich córka Apolonia urodziła się w 1823r. Na niej kończy mi się ta linia Jaroniów wywodząca się od Piotra i Łucji. Do samej Apolonii na moment jeszcze  później wrócę.

Antoni Jaroń, prawdopodobnie syn innego Piotra. Możliwe, że był on świadkiem na ślubie Piotra (mógł to być również Antoni Brysiak). Antoni ożenił się w  1772 z Katarzyną Marczak. Prawdopodobnie urodził się między ok. 1737 roku, co wynika z jego zgonu z 1807, gdzie miał podane 70l. Razem z Katarzyną doczekali się sporej grupki dzieci, w tym m.in. 2 synów: Szczepana(1772) i Jana (1782).  Katarzyna umarła w 1800 r.

Młodszy z dwóch wspomnianych synów, Jan ożenił się w 1803 r. z Katarzyną Jakubiak. Ich córka Józefa urodzona 5 lat później ożeniła się z Kazimierzem Frynią w 1825 r. Gdy zmarła w 1843 r. Kazimierz jeszcze przed końcem roku ożenił się z wspomnianą wcześniej Apolonią Adamiak (vel Jaroń). Tutaj już się kończy moja linia rodzinna wywodząca się od Szczepana i Jana/Izydora.

Szczepan Jaroń, kolejny z dzieci wspomnianego Antoniego i Katarzyny ożenił się w 1797 r. z Rozalią Wróblewską/Warowicz (nie wiadomo, które nazwisko prawdziwe). Ich synem był Stanisław (ur. w 1803 r.), który po śmierci 1 żony, ożenił się ponownie w 1832 r. z Marianną Nowakowską. Marianna Nowakowska była natomiast córką Piotra Nowakowskiego i Katarzyny Adamiak. Znowu nazwisko Adamiak. Na dodatek w tym przypadku to była również córka wspomnianego wcześniej Piotra Jaronia/Adamiaka. Wg. aktów Katarzyna urodziła się w 1791 roku, ale byłaby zbyt młoda, aby się żenić w 1805 z Piotrem Nowakowskim. Prawdopodobnie urodziła się jako Barbara Adamiak w 1785 i była siostrą Izydora (ta sama matka - Łucja).

Piotr Adamiak ożenił się ponownie (już jako Adamiak) w 1789 r. z Krystyną Nietrzebką. Nie wiem jakie relacje rodzinne łączyły Łucję z Krystyną. Podejrzewam, że ich ojcowie byli braćmi. O Nietrzebkach można poczytać tutaj.
W każdym razie ładnie się tutaj zazębiły te rodziny. Po zrobieniu małego kółka wracam z powrotem do Stanisława Jaronia i Marianny Nowakowskiej. Należy wspomnieć, że mieli  córkę Helenę (ur. 1835r), która wyszła za mąż w 1855 za Wojciecha Furmanika.
Żeby było ciekawie Wojciech Furmanik również pochodził z Kozłowic i również miał przodków z rodziny Jaroń.

Po kolei. Wojciech Furmanik urodził się w 1837 roku jako syn Macieja i Salomei (z domu Szczepaniak) Furmaników.
Maciej Furmanik, syn Jana miał matkę Elżbietę z domu Jaroń. Elżbieta urodziła się w 1764 r., a zmarła w 1804 r. Jej rodzicami byli Piotr (ok 1723-1793) i Katarzyna (?-?). Tutaj akurat chodzi o innego Piotra. Nie wiem, kim był on dla Piotra Jaronia/Adamiaka i Antoniego Jaronia (możliwe, że był ojcem tego drugiego, albo stryjem). Raczej wywodził się z pokolenia Adama Jaronia, albo mógł być synem któregoś z jego braci (o ile ich miał). Tego się raczej nie dowiem z braku odpowiednich aktów.
Wspomniana chwilę wcześniej Salomea Szczepanik (ur. 1801 r.) była córką Mateusza i Katarzyny z domu Nietrzebka. Rodzicami Katarzyny byli natomiast Jan Nietrzebka i Marianna Jaroń. Tutaj niestety nie mam jednak pewności, z której linii Jaroniów wywodziła się Marianna. Po śmierci Jana Nietrzebki, wyszła ona w 1793 ponownie za mąż za Józefa Okrasę i zmarła ok. 1797 roku (brak aktu zgonu, Józef ponownie się żeni). Świadkiem na jej drugim ślubie był Piotr Adamiak.
Nie wiem też kim był Jan Nietrzebka dla Łucji i Krystyny. Na pewno jakimś krewnym. Prawdopodobnie ich rodzice byli braćmi albo bliskimi kuzynami. O Nietrzebkach pisałem tutaj.
Całość tych zawiłych relacji zamieściłem na poniższym zdjęciu. Jeżeli jeszcze trafię na nowe fakty to postaram się ponownie zaktualizować ten opis.






(zdjęcie najlepiej pobrać na dysk i powiększyć)





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz