Zagrajek



Zagrajek to bardzo popularne nazwisko w Jaktorowie (dawniej par. Grodzisk Mazowiecki). Nie mogło zatem zabraknąć go również w moim drzewku.
Najstarszą potwierdzoną osobą w tej rodzinie był Maciej Zagrajek (ok. 1743-1811). Miał on żonę Ewę Kakietek, z którą mieszkali w Jaktorowie.
Czasami ich nazwisko pisano również jako Potrzebniczek. Nie wiem dlaczego, wg. mnie zupełnie 'niePOTRZEBNIE' to tylko wprowadziło problemy z wyszukiwaniem aktów :)
W każdym razie ich syn Wojciech urodził się w 1778 r. jako Potrzebniczek oczywiście w Jaktorowie. Potem cały czas występował już jako Zagrajek. 3 lata przed śmiercią swojego ojca ożenił się w par. Kaski z Petronelą Michalak.
Razem doczekali się kilkorga dzieci w tym Józefa (ur. w 1815r).
Petronela zmarła w 1825 tuż przed 40'tką. Wojciech ożenił się ponownie w 1827 r. z Marianną Ciepieńką wdową z domu Kierzek, która miała córkę Agnieszkę. Nikt chyba wtedy nie przypuszczał, że ich dzieci ożenią się między sobą.
W 1836r. właśnie ta Agnieszka Ciepieńka, starsza o 9 lat wyszła za mąż za wspomnianego wcześniej Józefa Zagrajka. 
3 lata później urodził się ich syn Antoni. Antoni podobnie jak jego przodkowie mieszkał w Jaktorowie. Tam również się ożenił w 1862 z Józefatą Osińską. Zmarł w 1908 r. Wcześniej doczekali się wspólnie potomstwa.
Ich córka Marianna, która skończyła moją linię Zagrajków, urodzona  w 1871 r. ożeniła się w 1888 r. z Władysławem Perzyną. Później jeszcze raz wyszła za mąż w 1916 r. za Michała Kakietka (nie wiem w jakim stopniu był spokrewniony z moimi Kakietkami, o których napisałem tutaj).
Obie wraz z mamą (Józefatą z domu Osińską) są pochowane w Jaktorowie. Nawet zachował się ich grób, który z tego co wiem był przenoszony.



Gdzie są pochowani ich mężowie? Z tego co mówiła rodzina to w ich groby były w Grodzisku Mazowieckim (do 1932 Jaktórów podlegał pod tą parafię). Już ich raczej nie ma, bo nikt się nimi nie zajął.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz