Furmanik

Kolejnym nazwiskiem, które dość licznie występuje w moim drzewie genealogicznym jest nazwisko Furmanik / Formanik. Przeglądając akty spotkałem się również z przezwiskiem Jaktorzak. Było ono zamiennie stosowane z nazwiskiem Furmanik. Jak większość nazwisk w mojej rodzinie, jego korzenie (te odkryte) również wywodzą się z parafii Wiskitki.

Do niedawna najstarszą znaną mi osobą z tej linii był Jan Furmanik. Odkąd uzyskałem dostęp do aktów łacińskich udało mi się nieco rozszerzyć linię Furmaników.

Rodzicami Jana byli Maciej i Marianna Furmanik. Ożenili się prawdopodobnie przed 1754r (niestety starsze akty się nie zachowały). W 1755r trafiłem na akt urodzenia Jana. Podejrzewam jednak, że on zmarł dość wcześnie gdyż w 1764r rodzi się ponownie Jan, który wiekiem pasuje do mojego.
Oprócz Jana w tej rodzinie urodziła się jeszcze Antonina (1768r), o której napiszę niżej.

Rodzice Jana i Antoniny mieszkali w Kozłowicach jak większość Furmaników. Przeglądając akty zgonów  trafiłem na innych Furmaników, którzy wiekowo mogli by być rodzicami Macieja. W pobliskiej wsi Oryszew w 1765r umiera Marianna Furmanik, żona Józefa. Wieku nie podano. Natomiast 3 lata później umiera Józef Furmanik w wieku 70l.  Jednak najprawdopodobniej Maciej pochodził z parafii Grodzisk Maz. z Jaktorowa, gdzie również występowały Furmaniki. Potwierdzałby to jego przydomek. W każdym razie Maciej umiera w 1789r, a Marianna żona jego w 1798r.
Maciej miał brata Stanisława. Stanisław był ojcem Grzegorza co wynika z artykułu o dyspensie, więc musieli mieć wspólnego ojca.

Jan Furmanik w 1789r ożenił się z Elżbietą Jaroń. Z tego co się dowiedziałem miał on przynajmniej 2 żony. Elżbieta zmarła w 1804 roku. Rok później Jan ożenił się z Magdaleną Sobieraj. Nie znalazłem potem jej aktu zgonu.
Zanim zmarła Elżbieta, razem z Janem doczekali się wspólnych dzieci. Jednym z nich był Maciej (ur. 1798 w Kozłowicach).

Syn Maciej w akcie urodzenia i ślubu  (1821) został wpisany pod nazwiskiem Jaktorzak.

W 1831 umiera Jan Furmanik wdowiec. Między 1808, a 1831 nigdzie nie znalazłem aktu zgonu jego 2 żony.

Wracając do Macieja, ożenił się on z Salomeą Szczepanik i doczekali się kilkorga dzieci. Ich synem, który kontynuował moją linię przodków był Wojciech (ur. w 1837r). Podobnie jak przodkowie, był on zwykłym gospodarzem w Kozłowicach. Zmarł dosyć wcześnie, bo w 1876r mając niecałe 40 lat. Doczekał się za to m.in 2 córek Rozalii i Antoniny. W przypadku tej 2 zapomniał/nie dopatrzył by zgłosić księdzu jej urodzenie. Jest dopiero o tym wzmianka gdy Antonina żeni się z Ignacym Cicheckim w 1893r. Natomiast Rozalia wyszła za mąż za mojego pra pra dziadka Jana w 1895r. Obie córki Wojciecha Furmanika doczekały się potomków, a dwoje z nich Jan Frynia i Antonina Cichecka ożenili się ze sobą uzyskując dyspensę o czym dokładniej pisałem w LINK1 LINK2.

Kolejną postacią o nazwisku Furmanik jest wspomniana wcześniej Antonina Furmanik żona Szczepana Kordiała. Ich ślub odbył się w Jaktorowie w 1791r (par. Grodzisk Mazowiecki). Natomiast w jej akcie zgonu w 1837 jest wspomniane, że rodziła się w Kozłowicach ok 1770r. To by zatem pasowało do znalezionego aktu urodzenia  z 1768r. Poza nim nie znalazłem innego aktu urodzenia Antoniny Furmanik. Także ciekawie się złożyło, że dalecy potomkowie Jana i Antoniny z domu Furmanik znowu się złączyli. Całość relacji prezentuje poniższe drzewko:







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz