Podlasie to kraina, która oprócz jezior i lasów dodatkowo zachwyca kolorowymi cerkwiami, które znakomicie wpisują się w jej krajobraz. Mając okazję tam przebywać postanowiłem wybrać się na jednodniową wycieczkę szlakiem tych świątyń. Z racji, że ich jest bardzo dużo, a czas miałem ograniczony wybrałem taką trasę by zobaczyć ich jak najwięcej. Poniżej prezentuję własnoręcznie robione zdjęcia każdej z nich wraz z krótkim opisem miejsca.
1. Sokółka
Cerkiew pod wezwaniem św. Aleksandra Newskiego powstała najprawdopodobniej w XVI wieku. Na początku istniała w formie przenośnej cerkwi wojskowej. W XIX budowla została przebudowana. Niestety z powodu błędów architektonicznych budynek zmagał się z nadmierną wilgocią, a nawet z pożarami. Dopiero w XX wieku cerkiew została przebudowana i wygląda tak jak na poniższym zdjęciu:
2. Michałowo
Cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja została wzniesiona w latach 1907-1908. Budynek jest drewniany. Niestety nie było mi dane zajrzeć do środka, ale oglądając zdjęcia na innych stronach można zobaczyć jej malownicze wnętrze.
3. Nowa Wola
Cerkiew pod wezwaniem Narodzenia św. Jana Chrzciciela powstała w roku 1743. Najpierw była pod wezwaniem św. Archanioła Michała, dopiero w 1906 zmieniła nazwę i patrona na obecną. Cerkiew znajduje się w centrum małej wioski. Na pierwszy rzut oka jak oglądałem zdjęcia myliła mi się bardzo z cerkwią w Michałowie. Różnicę jednak widać porównując dachy obu świątyń.
4. Kruszyniany
Cerkiew św. Anny w obecnej formie powstała w latach 1984-1985. Poprzednia budowla spłonęła, a jej początki nie są dokładnie znane. Sama wioska bardziej jest znana z racji, że mieszkają tam Tatarzy, którzy mają tam również swój meczet. Cerkiew stoi natomiast na uboczu wioski tuż przy lesie. Wokół niej znajduje się mały lokalny cmentarz.
5. Odrynki
W Odrynkach znajdują się 2 prawosławne miejsca: Skit oraz Cerkiew.
Skit powstał w 2009 w miejscu, gdzie wg. legendy w roku 1518 książę Iwan Michałowicz Wiśniowiecki zgubił się na bagnach i ukazała mu się ikona św. Antoniego Kijowsko-Pieczerskiego. W tym miejscu kazał wybudować kaplicę ku czci tego świętego. Aktualny skit (pustelnia) znajduje się na małej wyspie dookoła otoczonej wodą i trzcinami. Ciężko jest opisać to miejsce w kilku zdaniach. Tam po prostu trzeba pojechać i je zobaczyć.
Dalej w lesie, gdzie nikt by się tego nie spodziewał znajduje się także cerkiew św. Jana Teologa. Ledwo tam dojechałem gdyż GPS kończył trasę w środku lasu na drodze. Dopiero po jakimś czasie błądząc wypatrzyłem kapliczkę na drzewie i drogę usypaną piachem. Zaryzykowałem, pojechałem i w środku lasu znalazłem małą zapuszczoną cerkiew i cmentarz. Cerkiew powstała w XIX wieku.
6. Narew
Jest to jedna ze starszych potwierdzonych datą cerkwi, która powstała w 1529 roku. Cerkiew pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego oczywiście była kilkukrotnie przebudowywana. Według informacji w 1990 roku wybuch w jej wnętrzu pożar, który strawił jej wnętrze. Na szczęście parafianie wraz z proboszczem przywrócili jej dawną świetność. Aktualnie cerkiew jest remontowana.
7. Trześcianka
Według informacji pierwsza cerkiew w Trześciance istniała już w XVI wieku. W 1835 roku podczas jej przebudowy nastąpił pożar. Świątynię odbudowano dopiero w 1867 roku. Patronem cerkwi jest św. Michał Archanioł. Z innych ciekawostek warto wspomnieć, że Trześcianka należy do Krainy Otwartych Okiennic.
8. Puchły
Cerkiew Opieki Matki Bożej w Puchłach jest moją ulubioną cerkwią z racji niebieskiego koloru i jej wyglądu. Pierwsze wzmianki o jej istnieniu pochodzą z roku 1578. Cerkiew kilkukrotnie była niszczona i odbudowywana. Aktualnie prezentuje się jak na poniższym zdjęciu:
9. Gródek
Wzmianka o cerkwi prawosławnej w Gródku sięgają XV wieku. W roku 1858 została wybudowana cerkiew drewniana. Spłonęła ona w 1943 roku. Dopiero 3 lata później zaczęto budowę aktualnej świątyni, która jest pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny.
10. Zabłudów
Cerkiew w Zabłudowie istniała już w 1507 roku. Założycielami parafii byli Chodkiewiczowie, podobnie jak w przypadku kilku innych cerkwi. Aktualna cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny powstała w latach 1847-1855.
11. Zaścianki
Cerkiew pod wezwaniem św. Męczennika Pantalejmona jest najmłodszą w moim zestawieniu. Rozpoczęto jej budowę w 1997 roku. Znajduje się blisko granicy z Białymstokiem.
12. Supraśl
Monaster w Supraślu powstał w XV wieku, również za sprawą rodziny Chodkiewiczów. Wcześniej monaster znajdował się w pobliskim Gródku. Monaster jest odpowiednikiem klasztoru dla chrześcijan wyznania rzymskokatolickiego. Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w trakcie II wojny światowej został zniszczony przez Rosjan. W 1984 rozpoczęto odbudowę monasteru.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz